Rocznica objawień z Lourdes i Światowy Dzień Chorego
50 tysięcy pielgrzymów z wielu krajów świata, między innymi z Polski, zgromadziło się na uroczystej mszy świętej w sanktuarium maryjnym w Lourdes we Francji z okazji 150. rocznicy pierwszych objawień maryjnych.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiatowy-dzien-chorego-w-krakowie-6038717030179457g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiatowy-dzien-chorego-w-krakowie-6038717030179457g )
Światowy Dzień Chorego w Krakowie
Obchody rocznicy oraz Światowego Dnia Chorego trwają również w Watykanie.
Mszy w Lourdes przewodniczył ordynariusz miejscowej diecezji biskup Jacques Perrier. Koncelebrowało ją razem z nim trzydziestu biskupów i ośmiuset księży.
W Rzymie w południe odbyła się procesja, upamiętniająca rocznicę objawień w Lourdes. Kilkunastu karabinierów na koniach poprowadziło procesję do bazyliki świętego Piotra, gdzie złożono relikwię-żebro Bernadetty Soubirous, która była świadkiem objawień.
Historia jednego z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych na świecie rozpoczęła się 11 lutego 1858 roku, gdy uboga, nie umiejąca pisać ani czytać 14-letnia Bernadetta z wioski w Pirenejach ogłosiła, że widziała "Piękną Panią".
Obecnie Grota Massabielska, gdzie miało dojść do objawień, odwiedzana jest każdego roku przez ponad 6 milionów ludzi.
Wokół niej wzniesiono zaś centrum pielgrzymkowe, które - jak się podkreśla - nie ma równych na świecie. W Lourdes zbudowane zostały 4 bazyliki, w których codziennie odprawia się 50 mszy. W miasteczku, zamieszkałym przez 20 tysięcy osób, jest 230 hoteli oraz ogromna infrastruktura, służąca setkom tysięcy chorych i sparaliżowanych ludzi, przybywających w nadziei na uzdrowienie.
Kościół katolicki uznał 67 cudów wyleczenia, związanych z tym miejscem, choć - jak się przypomina - do tej pory zarejestrowano 7 tysięcy przypadków, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia.
Według statystyk, podanych w poniedziałek przez włoski dziennik "La Stampa" w ciągu półtora wieku Lourdes odwiedziło 700 milionów osób. Napływ pielgrzymów nie maleje także obecnie - zauważa się.
Zwłaszcza teraz sanktuarium przeżywa oblężenie, gdyż z okazji 150. rocznicy objawień ogłoszono rok 2008 Rokiem Jubileuszowym. Kulminacją jego obchodów, kończących się 8 grudnia, będzie wrześniowa wizyta Benedykta XVI.
Lourdes było celem ostatniej zagranicznej pielgrzymki Jana Pawła II w sierpniu 2004 roku.
W poniedziałek o godzinie 16.00 w obchodzony przez Kościół Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez polskiego papieża w Święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, mszę w bazylice świętego Piotra odprawi przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kardynał Javier Lozano Barragan.
We mszy nie będzie uczestniczył Benedykt XVI, który w tym tygodniu nie będzie brał udziału w żadnych uroczystościach i audiencjach z powodu rekolekcji wielkopostnych w Watykanie. (sm)
Sylwia Wysocka