Trwa ładowanie...

Robotyczna dłoń zastąpi człowieka w pracy

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą dla przemysły urządzenie naśladujące ruchy ręki - pisze "Puls Biznesu". Prace nad wynalazkiem są już zaawansowane.
Share
Robotyczna dłoń zastąpi człowieka w pracy
Źródło: Fotolia, Fot: jim
d40stda

Robotyczna dłoń, która zastąpi w przemyśle człowieka i będzie w niezwykle precyzyjny sposób naśladować ruch ludzkiej ręki - to nie tylko wizja przyszłości, ale cel, jaki obrali naukowcy z Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej.

Kierownikiem projektu 'Percepcja i sterowanie w zadaniu robotycznej manipulacji obiektami elastycznymi' jest dr Krzysztof Walas. Realizują go Tomasz Mańkowski i Jakub Tomczyński - koncept stworzenia dłoni-robota pojawił się już na etapie pisania przez nich pracy magisterskiej. Wówczas opracowywany był w trzyosobowym zespole (jeden z jego członków wybrał jednak pozauczelnianą ścieżkę kariery). Teraz ma być kontynuowany.

Projekt jest rozpisany na najbliższe trzy lata. Jego efektem ma być urządzenie o zręczności zbliżonej do ludzkiej dłoni. Kolejna faza badawcza finansowana będzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider VII.

Oprac. Adam Hrynkiewicz

d40stda

Podziel się opinią

Share
d40stda
d40stda
Więcej tematów