Trwa ładowanie...

Robotyczna dłoń zastąpi człowieka w pracy

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą dla przemysły urządzenie naśladujące ruchy ręki - pisze "Puls Biznesu". Prace nad wynalazkiem są już zaawansowane.

Robotyczna dłoń zastąpi człowieka w pracyŹródło: Fotolia, fot: jim
dvt378x
dvt378x

Robotyczna dłoń, która zastąpi w przemyśle człowieka i będzie w niezwykle precyzyjny sposób naśladować ruch ludzkiej ręki - to nie tylko wizja przyszłości, ale cel, jaki obrali naukowcy z Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej.

Kierownikiem projektu 'Percepcja i sterowanie w zadaniu robotycznej manipulacji obiektami elastycznymi' jest dr Krzysztof Walas. Realizują go Tomasz Mańkowski i Jakub Tomczyński - koncept stworzenia dłoni-robota pojawił się już na etapie pisania przez nich pracy magisterskiej. Wówczas opracowywany był w trzyosobowym zespole (jeden z jego członków wybrał jednak pozauczelnianą ścieżkę kariery). Teraz ma być kontynuowany.

Projekt jest rozpisany na najbliższe trzy lata. Jego efektem ma być urządzenie o zręczności zbliżonej do ludzkiej dłoni. Kolejna faza badawcza finansowana będzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider VII.

Oprac. Adam Hrynkiewicz

dvt378x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvt378x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj