PolskaRoboty, skorpiony i helikoptery na "Festynie Nauki"

Roboty, skorpiony i helikoptery na "Festynie Nauki"

Drużynę piłkarską robotów, żywe skorpiony i
węże oraz występy młodych artystów można było podziwiać w trakcie
zakończonego w sobotę "Festynu Nauki" na Rynku Głównym w Krakowie.

Nad głowami żądnych wiedzy odwiedzających latał zdalnie sterowany śmigłowiec.

Festyn był głównym elementem trwającego trzy dni krakowskiego Festiwalu Nauki. Na rynku ustawiono kilkadziesiąt namiotów. Studenci i pracownicy uczelni i instytutów naukowych prezentowali tam eksperymenty i ciekawostki oraz krzewili wiedzę.

Odwiedzający festyn mogli zobaczyć np. piłkarską drużynę robotów, które zbudowali studenci informatyki z Akademii Górniczo Hutniczej. Te małe, inteligentne urządzenia, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, będą w przyszłości samodzielnie rozgrywać mecze piłki nożnej.

Inne roboty zbudowali z klocków LEGO studenci Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej. Miniaturowe pojazdy potrafią rozpoznawać trasę, którą mają pokonać, za pomocą wbudowanego czujnika kolorów i komunikują się ze sobą dzięki zintegrowanym czujnikom podczerwieni.

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował efektowne pokazy chemiczne np. z wykorzystaniem ciekłego powietrza, a Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej tej uczelni zaprezentował zegary słoneczne.

Ciekawych rzeczy można było dowiedzieć się także na stoiskach studentów wydziałów przyrodniczych. Odwiedzające je osoby mogły obejrzeć bezkręgowce wykorzystywane do oceny toksyczności środowiska oraz samodzielnie przeprowadzić testy stopnia zanieczyszczenia gleby. Mogli się też przekonać, ile bakterii czai się w poszczególnych miejscach naszych domów - w łazience, kuchni, korytarzu itp. Chętni mogli też pogłaskać węża i poobserwować z bliska żywe skorpiony i małego kajmana.

Uczestnikom festiwalu zostały zaprezentowane dwa bezzałogowe śmigłowce - MS Eagle oraz MD4-200. Obydwa służą do zdalnego rejestrowania różnych zjawisk na powierzchni ziemi- powiedział dr inż. Bogdan Szczechowski z Politechniki Gdańskiej.

MS Eagle posiada nawigację opartą na systemie GPS. Jak wyjaśniał jeden z jego twórców - Łukasz Werner student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Fimowany przez MS Eagle obraz można śledzić na bieżąco przez specjalne gogle.

Drugi z prezentowanych podczas festiwalu śmigłowców - czterowirnikowy MD4-200 w trakcie pikniku unosił się nad Sukiennicami, wykonując zdjęcia z wysokości ponad 100 metrów.

Wraz z uczelniami naukę promował w Krakowie Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej - patron medialny Festiwalu. Namiot serwisu cieszył się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli zapoznać się od kuchni z redakcją serwisu, w którym codziennie ukazuje się 40 nowych, aktualnych informacji o polskiej nauce. Chętni mogli poznać dziennikarzy redagujących serwis a także samemu spróbować swoich sił w dziennikarstwie, ponieważ w trakcie krakowskiego festiwalu można było wziąć udział w konkursie reporterskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)