Roboty będą wyposażone w móżdżek i skórę
Zbudowany przez hiszpańskich naukowców sztuczny móżdżek ma pozwolić dwunożnym robotom na poruszanie się w sposób zbliżony do ludzkiego. Trwają również prace nad sztuczną skórą reagującą na bodźce otoczenia.
29.05.2007 | aktual.: 29.05.2007 19:23
Móżdżek to cześć mózgu, która kontroluje funkcje związane z poruszaniem się. Opracowaniem elektronicznego sztucznego móżdżku zajęli się - w ramach europejskiego projektu Sensopac - naukowcy z uniwersytetu w Granadzie.
W ciągu dwóch lat taki móżdżek ma być zamontowany u niemieckiego robota, nad którym pracuje Deutsche Aerospace. Dzięki temu robot powinien mieć możliwość bardziej precyzyjnego poruszania się i o wiele subtelniejszego manipulowania obiektami niż to jest możliwe w przypadku dotychczasowych konstrukcji. Dzięki temu roboty zaczęłyby się nadawać na przykład do opieki nad chorymi i osobami starszymi.
W ramach projektu Sensopac powstanie także sztuczna skóra - wyglądająca jak naturalna i reagująca na bodźce otoczenia.
Z kolei celem europejskiego projektu Feelix Growing jest opracowanie robotów, które by potrafiły uczyć się od ludzi, także okażą się zdolne do zachowań społecznych oraz wyrażania emocji.
Naukowcy mają nadzieję, że ich prace przyczynią się także do lepszego poznania pracy układu nerwowego i - co za tym idzie - leczenia schorzeń w rodzaju choroby Parkinsona.