"Robotnik i kołchoźnica" wrócą na miejsce
Znana rzeźba "Robotnik i kołchoźnica" - symbol rosyjskiego studia filmowego "Mosfilm" i sztandarowe dzieło realizmu socjalistycznego - wróci po renowacji na dawne miejsce na początku grudnia - poinformował dziennikarzy pierwszy wicemer Moskwy Władimir Resin.
Rzeźba przedstawiająca dwie figury: kobiecą i męską, trzymające nad głowami sierp i młot, wróci przed Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (skrót rosyjski WWC), znane w czasach ZSRR jako Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej (ros. WDNCH).
Wysoka na 24 metry rzeźba dłuta Wiery Muchinej - czołowej przedstawicielki realizmu socjalistycznego - powstała w latach 1935-37. W roku 1937 zaprezentowano ją w pawilonie ZSRR na wystawie światowej (Expo) w Paryżu.
Rzeźbę wykonaną z nierdzewnej stali chromoniklowej rozebrano w roku 2003 w celu konserwacji. Datę zakończenia prac wielokrotnie odraczano z powodu problemów finansowych.
Wicemer Moskwy powiedział, że odnowiona rzeźba postoi teraz wiele wieków.
- Wkrótce ludzie będą żyć 100 lat, a rzeźba powinna z tysiąc, a może i więcej - powiedział Resin, wyjaśniając, że wzmocniono szkielet rzeźby i zastosowano środki ochronne, które pozwalają mieć pewność, że nawet w takich warunkach klimatycznych, gdy pogoda, jak się wyraził, "zmienia się jak temperatura u chorego na tyfus, (rzeźba) będzie stać".