Trwa ładowanie...
26-04-2005 07:05

Robot-artysta wykształcony w ASP

Gdańska Akademia Sztuk Pięknych jest pierwszą w Polsce uczelnią, która "wykształciła" robota artystę. Pomagali w tym studenci z Politechniki Gdańskiej. Konstruowanie maszyny, zdolnej tworzyć dzieła graficzne, trwało około trzech miesięcy.

Robot-artysta wykształcony w ASP
d4b369u
d4b369u

Wczoraj w galerii Nowa Oficyna, prace wykonane przez robota wystawiono na widok publiczny. Maszynę, która tworzy obrazy w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych nazwano Leonem. - Jego imię pochodzi z piosenki Lecha Janerki - mówi Tomasz Kwiatkowski, asystent w Pracowni Wzornictwa Przemysłowego, szef Ośrodka Informatycznego ASP. - Koszt wykonania maszyny szacowany jest na około 6 tysięcy złotych.

- Leon specjalizuje się w rysunku. Posługuje się w tej twórczości sześcioma kolorami. Może operować na powierzchni o wymiarach 100 na 60 centymetrów. Posiada czujnik światła, co pozwala mu rozpoznawać narysowane elementy - mówi Tomasz Kwiatkowski. - To delikatna konstrukcja - ocenia Leona student Maciej Hryniewicz z IV roku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, współkonstruktor ramienia robota. - Przez dwie doby pracował po 10 godzin. Dlatego dzisiaj musi odpoczywać.

Kazimierz Netka

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj