Roaming międzynarodowy będzie tańszy?

Opłaty za roaming międzynarodowy mogą być
niższe. Starania Komisji Europejskiej o ich obniżenie, wsparli
eurodeputowani.

29.03.2005 16:30

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego (PE) Phillip Whitehead, Komisja już zajmuje się zbyt wysokimi opłatami za roaming międzynarodowy.

Zdaniem Whiteheada, PE będzie naturalnym sojusznikiem Komisji Europejskiej w walce z wysokimi kosztami roamingu. Roaming międzynarodowy jest usługą, umożliwiającą korzystanie z sieci telefonii komórkowej operatorów innych krajów.

Whitehead zwrócił także uwagę, że wysokie ceny roamingu uderzają nie tylko w klientów, ale także stanowią obciążenie dla biznesu, który coraz częściej wymaga zagranicznych podróży.

Podkreślił, że wysokie opłaty za roaming to podatek osobisty nałożony przez operatorów komórkowych na klientów podróżujących za granicę.

Członek komisji Michał Kamiński powiedział, że wysokie opłaty roamingowe są szczególnie uciążliwe dla relatywnie biednego społeczeństwa, jakim jest Polska.

Kamiński dodał, że wysokie koszty roamingu są sprzeczne z ideą wspólnego rynku. W sytuacji, gdy po zjednoczonej Europie można podróżować bez paszportów, ostatnimi granicami staje się właśnie roaming - podkreślił.

Kwestią zbyt wysokich opłat za roaming międzynarodowy zajmuje się także Komisja Europejska. Do tej pory oskarżyła trzech operatorów sieci komórkowych (niemiecki T-Mobile oraz brytyjskie Vodafone i MMO2) o pobieranie zawyżonych stawek za roaming w ruchu międzynarodowym.

W przypadku niemieckiego operatora KE podkreśliła, że dochodzenia wykazały, iż zyski z roamingu kilkakrotnie przekraczają dochody z innych porównywalnych usług.

Pod koniec ub.r. regulatorzy rynków telekomunikacyjnych w poszczególnych państwach UE (w Polsce Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty - URTiP) rozpoczęły analizę rynku usług roamingu międzynarodowego w sieciach komórkowych, co może być pierwszym krokiem do liberalizacji tego rynku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)