Trwa ładowanie...
d3qf4w5

Riposta minister obrony RFN: nie mamy żadnych długów w NATO

Donald Trump twierdzi, że Niemcy mają długi w sojuszu NATO. Zdaniem niemieckiej minister obrony amerykański prezydent jest w błędzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen (Picture Alliance/dpa, Fot: K. Nietfeld)
d3qf4w5

– Nie mamy żadnych długów w NATO. Błędem jest odnosić tylko do NATO dwuprocentowe nakłady na obronność, które chcemy osiągnąć w połowie przyszłej dekady – powiedziała chadecka polityk.

Donald Trump po spotkaniu z Angelą Merkel w Waszyngtonie upierał się przy tym, by Niemcy znacznie podwyższyły swoje wydatki na obronność. „Niemcy winne są NATO ogromne sumy i Stanom Zjednoczonym należy się lepsza zapłata za potężną i kosztowną obronę, jaką dają Niemcom” – napisał Trump na Twitterze.

Trump chce od Niemców wyrównania

d3qf4w5

Szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen nie zgadza się z twierdzeniem amerykańskiego prezydenta Trumpa, jakoby Niemcy winne były NATO ogromne sumy.

Niemiecka minister obrony dąży do tego, aby w rozliczeniach wewnątrz sojuszu NATO, obok wydatków na obronność, uwzględniano także koszty zagranicznych misji krajów członkowskich, między innymi w walce z islamistycznym terrorem.

Sprawiedliwości chcą wszyscy

– Wszyscy chcemy sprawiedliwego rozłożenia obciążeń, a do tego potrzebne jest nowoczesne pojęcie bezpieczeństwa – powiedziała szefowa resortu obrony RFN. To pojęcie obejmuje nowoczesne NATO, ale również Europejską Unię Obronną oraz inwestycje w Narody Zjednoczone.

Niemieckie wydatki na obronność wynoszą obecnie 1,2 proc. PKB. W roku 2015 było to 1,18 proc. Oprócz Stanów Zjednoczonych tylko Grecja, Estonia, Wielka Brytania i Polska przeznaczają na obronność dwa lub więcej procent swojego PKB.

Polecamy również:
Luksusowy problem Niemiec. Jak wydać miliardy na obronność
Unijni szefowie MON o obronności. "Najwyższy czas"

d3qf4w5

Podziel się opinią

Share
d3qf4w5
d3qf4w5
Więcej tematów