Reżim Husajna zdefraudował 2 mld USD z programu "Ropa za żywność"
Reżim obalonego dyktatora Iraku
Saddama Husajna zdefraudował, w zmowie z zachodnimi towarzystwami
naftowymi, ponad dwa miliardy dolarów z ONZ-owskiego programu
"Ropa za żywność", przygotowanego dla niesienia pomocy ludności
Iraku - podał dziennik "New York Times".
Powołując się na byłych funkcjonariuszy reżimu oraz na dokumenty dostarczone przez obecną iracką Radę Zarządzającą gazeta pisze, że sumy, pochodzące z łapówek wręczanych przez firmy handlujące za czasów Saddama z Irakiem, były deponowane w bankach w Jordanii, Libanie, Syrii i innych państwach.
Według "NYT", w operacje te były zamieszane firmy rosyjskie i europejskie, arabscy pośrednicy, a także firmy państwowe z Chin lub Bliskiego Wschodu.
Gazeta ocenia, że w ten sposób rząd Saddama Husajna mógł zdefraudować, począwszy od połowy 2000 roku, około 2,3 mld dolarów z kontraktów o łącznej wartości 32,6 mld dolarów.
"Wszyscy żywili się na szkielecie ówczesnego Iraku" - powiedział nowojorskiemu dziennikowi były urzędnik Banku Światowego, tymczasowy iracki minister handlu Ali Alawi.
Przedstawiciele ONZ zapewnili "NYT", że nic nie wiedzieli o defraudowaniu funduszy systematycznie obracanych pod przykrywką programu "Ropa za żywność", koncentrowali się bowiem na dostarczaniu pomocy.
Program "Ropa za żywność" został wprowadzony w 1996 roku w celu złagodzenia skutków międzynarodowych sankcji wobec Iraku dla ludności tego kraju. Szef programu, Benon Sevan, zaprzeczył na początku lutego oskarżeniom, według których czerpał nielegalne dochody z irackiej ropy.