PolskaRewolucyjne odkrycie w Świętokrzyskiem - będą korzyści

Rewolucyjne odkrycie w Świętokrzyskiem - będą korzyści

Przy świętokrzyskim oddziale Państwowego Instytutu Geologicznego powstanie laboratorium, w którym będą preparowane i przygotowywane do badań skamieniałości i tropy z Gór Świętokrzyskich - zapowiedział wicedyrektor świętokrzyskiego oddziału instytutu dr Zbigniew Złonkiewicz.

Rewolucyjne odkrycie w Świętokrzyskiem - będą korzyści
Źródło zdjęć: © PAP

08.01.2010 17:22

- Góry Świętokrzyskie to region obfitujący w znaleziska geologiczne. Planujemy, że w laboratorium będą też badane znaleziska z całej Polski i z zagranicy - powiedział Zbigniew Złonkiewicz. Podkreślił, że obecnie w Polsce nie ma tego typu placówki badawczej.

Budynek laboratorium ma powstać za dwa lub trzy lata, przy kieleckiej siedzibie instytutu. Placówka ma być wyposażona w specjalistyczny sprzęt, niezbędny m.in. do cięcia skał.

Naukowiec mówił także, że w kamieniołomie w Zachełmiu, w którym odkryto tropy tetrapodów - najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych - powstanie rezerwat. - Do pomysłu utworzenia w tym miejscu rezerwatu przychylił się także prywatny właściciel części kamieniołomu - powiedział Złonkiewicz.

W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (UW) odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Ślady są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.

Naukowcy poinformowali o odkryciu w czwartek. Wyniki badań opublikowali na łamach najnowszego numeru prestiżowego tygodnika naukowego "Nature". Autorzy odkrycia - Piotr Szrek z PIG i Grzegorz Niedźwiedzki z UW - pracują nad rekonstrukcją budowy łap czworonożnych stworzeń.

Jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, po opublikowaniu badań przez polskich naukowców trzeba będzie zmienić podręczniki do paleontologii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)