Trwa ładowanie...
d27zkzx
29-01-2009 18:20

Rewolucja w profilaktyce: wykrywacz chorych pasażerów

Nowo opracowany system ma zapobiec pandemiom, wychwytując podejrzanie kaszlące osoby zanim pojadą na drugi koniec świata - informuje "New Scientist".

d27zkzx
d27zkzx

Najgorszą jak dotąd pandemią byłą grypa-hiszpanka z roku 1918 - liczba ofiar, liczona w dziesiątkach milionów, znacznie przekroczyła liczbę poległych w I wojnie światowej. Gdyby dziś pojawił się równie niebezpieczny wirus - na przykład zmutowanej ptasiej grypy - dzięki komunikacji lotniczej choroba mogłaby się rozprzestrzenić po świecie w ciągu kilku dni.

Pomijając skutki dla zdrowia i życia ludzi , linie lotnicze zapewne zostałyby natychmiast zmuszone do zaprzestania lotów, co oznaczałoby olbrzymie straty. Dlatego powinny powitać z uznaniem system wykrywania chorych pasażerów opracowany na belgijskim uniwersytecie w Leuven.

Metoda wykrywania zarażonych opiera się na zainstalowanym w hali przylotów systemie mikrofonów, wychwytujących odgłosy kaszlu. Odpowiedni program komputerowy mógłby klasyfikować zarejestrowany kaszel i rozpoznawać, z jaką chorobą może być związany. Różnice w natężeniu dźwięku odbieranego przez różne mikrofony pozwoliłby lokalizować kaszlące osoby.

W podobny sposób co pasażerów można by badać na przykład bydło czy świnie na farmach, by oddzielać chore sztuki od zdrowych. Wiadomo, że chorobotwórcze szczepy wirusa grypy mogą się pojawiać u świń, a potem przenosić na ludzi.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj