Trwa ładowanie...
d2h7mwx

Reuter: Państwo Islamskie użyło broni chemicznej w Iraku

• Agencja Reutera: dżihadyści z IS użyli w 2015 gazu musztardowego
• To pierwszy przypadek użycia broni chemicznej w Iraku od upadku Husajna
• Na razie nie wiadomo, skąd pochodził wykorzystany przez Państwo Islamskie gaz
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Islamista powiązany z ISIS
Islamista powiązany z ISIS (AFP, Fot: YouTube)
d2h7mwx

Źródło w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziło, że testy laboratoryjne dały pozytywny wynik, jeśli chodzi o iperyt siarkowy, po przypadku zachorowania ponad 30 kurdyjskich bojowników na polu walki w sierpniu ubiegłego roku.

Organizacja nie poinformowała, kto użył gazu musztardowego. Ale cytowany przez agencję Reutera dyplomata oświadczył, że próbki pobrano podczas walk z bojownikami Państwa Islamskiego, na południowy zachód od Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Dyplomata wypowiedział się pod warunkiem anonimowości, ponieważ ustaleń jeszcze nie opublikowano.

OPCW już w październiku informowała, że gaz musztardowy został użyty w ubiegłym roku w sąsiadującej z Irakiem Syrii. W obu tych krajach Państwo Islamskie ogłosiło swój kalifat.

d2h7mwx

Eksperci sądzą, że gaz musztardowy albo pochodził z niezadeklarowanych zasobów syryjskich, albo bojownicy zdobyli know-how, dzięki któremu możliwe było zaplanowanie i przeprowadzenie ataku chemicznego z zastosowaniem pocisków rakietowych lub moździerzowych.

Iracki arsenał chemiczny został w znacznej mierze zniszczony za czasów Saddama Husajna, choć amerykańscy żołnierze natknęli się na amunicję chemiczną z tamtych czasów w trakcie trwającej w latach 2003-2011 okupacji.

Natomiast Syria zgodziła się w sierpniu 2013 roku ujawnić i zlikwidować swój arsenał broni chemicznej w ramach porozumienia, nad którego wykonaniem czuwała OPCW.

d2h7mwx

Podziel się opinią

Share
d2h7mwx
d2h7mwx
Więcej tematów