Republikańskie prawybory - zgodnie z oczekiwaniami?
Były gubernator Massachusetts, Mitt Romney, wygrał republikańskie prawybory w trzech spośród 10 stanów, w których głosowali wyborcy tej partii. Rick Santorum zwyciężył zaś w stanie Oklahoma, Tennessee i Północna Dakota. To wyniki podawane przez amerykańskie media zaraz po zamknięciu lokali wyborczych.
07.03.2012 | aktual.: 07.03.2012 05:23
Romney, faworyt republikańskiego establishmentu, zwyciężył w Massachusetts, Vermont i Wirginii. Było to zgodne z oczekiwaniami; przewidywano zwłaszcza jego wygraną w Massachusetts, gdzie był gubernatorem.
W Wirginii jego jedynym przeciwnikiem był kongresman z Teksasu, Ron Paul. Były senator Rick Santorum i były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich nie startowali, gdyż nie zebrali w tym stanie wystarczającej liczby podpisów za swoją kandydaturą.
Kolejny kandydat republikanów, Newt Gingrich zgodnie z oczekiwaniami wygrał prawybory w swoim rodzinnym stanie Georgia. Wciąż nierozstrzygnięty pozostaje wyścig wyborczy w Ohio - stanie, w którym wtorkowe prawybory uważa się za najważniejsze.
Główny pojedynek rozgrywa się w stanie Ohio, gdzie o zwycięstwo walczą Mitt Romney i Rick Santorum. Nadal nie wiadomo jednak, kto zwyciężył w tym stanie, trwa liczenie głosów. Po zliczeniu 85 procent , różnica między kandydatami wynosi zaledwie 3 tys. głosów. Wygrana w Ohio uczyniłaby z Romneya faworyta do nominacji jako kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.
Na ostateczne dane trzeba będzie poczekać do czasu przeliczenia wszystkich głosów z 10 stanów, w których trwają prawybory Partii Republikańskiej. Dzień głosowania wyborców tej partii, określany jest mianem Super Wtorku. Stawką we wtorkowym głosowaniu jest łącznie 437 delegatów na przedwyborczą konwencję Partii Republikańskiej (GOP), która w sierpniu nominuje jej kandydata na prezydenta. Wygra ten, który zdobędzie minimum połowę, czyli 1144 delegatów.
To, jak kandydat zachowuje się tego dnia, co mówi, jak wygląda, gdzie w tym czasie przebywa, ma ogromne znaczenie w toku dalszej elekcji. Dla przykładu, w 1992 roku Bill Clinton początkowo przegrywał w prawyborach, jednak podczas Super Wtorku udało mu się zdobyć głosy wielu stanów południowych i w rezultacie zapewnić sobie nominację z ramienia Partii Demokratycznej.