Trwa ładowanie...
d17y32w

Republika Czeska ma za granicą używać nazwy Czesko

• Czechy chcą zastąpić nazwę "Czech Republic" - "Czechia"
•Decyzja w tej sprawie zapadła w pałacu prezydenckim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Republika Czeska ma za granicą używać nazwy Czesko
(fotolia, Fot: arnoldo96)
d17y32w

Na spotkaniu u prezydenta państwa Milosza Zemana członkowie najwyższych władz Republiki Czeskiej ustalili, że ma ona używać za granicą także jednowyrazowej nazwy Czesko - poinformował dziennikarzy po obradach minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Jak zaznaczył, do odpowiedniej bazy danych ONZ mają być wprowadzone jej przekłady i stanie się w ten sposób jasne, jak używać nazwy Czesko w językach światowych. W języku angielskim jej prawidłowy wariant to Czechia.

Według Zaoralka w ONZ zostanie złożona tak zwana nota werbalna z wnioskiem o opublikowanie przekładów nazwy Czesko na sześć języków. - Uzgodniliśmy z premierem Bohuslavem Sobotką, że tę sprawę zatwierdzi rząd, ale ministerstwo zacznie już pracować na rzecz powiadomienia odpowiednich organów - powiedział szef MSZ, dodając, że nota zostanie wysłana w ciągu tygodni, maksymalnie dwóch do trzech miesięcy.

d17y32w

- Była zgoda co do tego, że ministerstwo ma o tym informować, aby te nazwy znalazły się w bazach danych, gdyż dochodzi do zniekształceń i przekręceń - wskazał Zaoralek.

W bazie danych ONZ każde państwo ma oficjalną polityczną nazwę, do której może ono dodać skróconą wersję geograficzną. Do nazw dołączone są ich przekłady na sześć oficjalnych języków ONZ - angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, arabski i chiński. W bazie tej Republika Czeska ma obecnie tylko przekłady swej pełnej nazwy, praktyczniejszych w użyciu przekładów jej nazwy jednowyrazowej na razie brak.

Jako pierwszy z pomysłem nazwy "Czechia" trzy lata temu wystąpił prezydent Milosz Zeman. Od tamtej pory za wprowadzeniem jednowyrazowego określenia opowiedział się między innymi czeski MSZ oraz Instytut Języka Czeskiego.

d17y32w

Podziel się opinią

Share
d17y32w
d17y32w
Więcej tematów