Rembrandt w Warszawie
W Zamku Królewskim w Warszawie od wtorku będzie można oglądać wystawę rycin ze słynnego Domu Rembrandta w Amsterdamie. 94 prace graficzne artysty podzielono na grupy tematyczne, a kryterium doboru eksponatów wyznaczała możliwość zademonstrowania różnorodności zainteresowań Rembrandta van Rijna - mówi kurator wystawy Anna Kuśmidrowicz-Król.
15.03.2004 | aktual.: 15.03.2004 15:52
Dyrektor Domu-Muzeum (Museum Het Rembrandthuis) Rembrandta w Amsterdamie, Ed de Heer podkreśla, że akwafortowe prace Rembrandta zalicza się do najwybitniejszych na świecie. "Warto wiedzieć, że przed czasami Rembrandta technika akwaforty była techniką wyłącznie reprodukcyjną i stosowana była do celów użytkowych, takich jak dzisiaj fotografia. Rembrandt był właściwie pierwszym człowiekiem, który zmienił ten środek w środek artystyczny. Akwaforta stała się techniką, przez którą artyści mogli wyrażać samych siebie" - powiedział Ed de Heer.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, profesor Andrzej Rottermund także jest zdania, że Rembrandt był największym grafikiem w historii naszej kultury, a jest tak skomponowana, że pozwala w jasny i przystępny sposób zaprezentować ją dzieciom i młodzieży. Jeszcze w tym tygodniu, na stronie internetowej Zamku Królewskiego w Warszawie znajdą się informacje na temat - związanych z tematem wystawy - zajęć dydaktycznych.
Profesor Rottermund z zadowoleniem przypomniał, że Zamek posiada dwa obrazy Rembrandta, podarowane przez profesor Karolinę Lanckorońską, które powstały właśnie w domu, gdzie teraz jest muzeum artysty.
Dla zwiedzających wystawa będzie czynna od 16 marca do 9 maja. "Zakończy się wtedy, kiedy już będziemy w Unii" - żartował profesor Rottermund.