Trwa ładowanie...
13-12-2013 15:47

Religia i Kościół. Zobacz sondaż CBOS

Ponad połowę badanych (55 proc.) razi zajmowanie przez Kościół stanowiska wobec ustaw uchwalanych przez sejm, a 80 proc. respondentów nie aprobuje sytuacji, gdy księża mówią ludziom, jak głosować w wyborach - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Religia i Kościół. Zobacz sondaż CBOSŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
dhhqxfh
dhhqxfh

CBOS zapytał także Polaków, czy razi ich obecność krzyża w budynkach publicznych. Zdecydowana większość (80 proc.) odpowiedziała, że nie ma nic przeciwko, sprzeciw wyraziło 10 proc. pytanych. Zdania są jednak bardziej podzielone w przypadku obecności krzyża w sali obrad sejmu. Przekonanie, że krzyż powinien tam wisieć wyraża 56 proc. badanych, a 20 proc. jest przeciwnego zdania. Według 62 proc. respondentów w klasach szkolnych krzyże powinny wisieć, natomiast w ocenie 20 proc. – nie powinny. Większość zatem - zauważa CBOS - opowiada się za wieszaniem krzyży w konkretnych miejscach publicznych.

W odczuciu większości respondentów (60 proc.) krzyż w miejscu publicznym nie może być uznany za naruszenie wolności niewierzących, jedna trzecia zaś (33 proc.) uważa, że może.

82 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma nic przeciwko lekcjom religii w szkołach, przeciwnych było 15 proc. pytanych. Zdecydowana większość na ma także nic przeciwko religijnemu charakterowi przysięgi wojskowej (85 proc.), nie razi jej także święcenie przez księży miejsc i budynków użyteczności publicznej (76 proc.) czy udział księży lub biskupów w uroczystościach państwowych (80 proc.). Mniej więcej trzy czwarte badanych twierdzi, że nie rażą ich księża występujący w telewizji publicznej. (74 proc.)

Ponad połowę badanych razi zajmowanie przez Kościół stanowiska wobec ustaw uchwalanych przez sejm (55 proc.), a 82 proc. respondentów nie aprobuje sytuacji, gdy księża mówią ludziom, jak głosować w wyborach.

dhhqxfh

Zdecydowana większość respondentów (87 proc.) deklaruje, że nie razi ich, jeśli prezydent, premier czy minister składając przysięgę dochowania wierności konstytucji oraz kierowania się dobrem ojczyzny i pomyślnością obywateli dodają „tak mi dopomóż Bóg”. W zasadzie tyle samo badanych (85 proc.) nie ma nic przeciwko religijnemu charakterowi przysięgi wojskowej.

CBOS podkreśla, że porównanie wyników tegorocznego badania z wcześniejszymi wskazuje, że w ciągu ostatnich osiemnastu lat postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej pozostają dość stabilne.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 1-12 sierpnia 2013 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski (904).

dhhqxfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhhqxfh
Więcej tematów