Religa rejestruje się
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta
prof. Zbigniewa Religi jako pierwszy zwrócił się do Państwowej
Komisji Wyborczej o zarejestrowanie.
25.05.2005 | aktual.: 25.05.2005 14:45
Do zgłoszenia komitetu, złożonego w PKW, dołączono m.in. zgodę Religi na kandydowanie oraz - jak poinformował pełnomocnik komitetu Jacek Lipiński - ponad 2 tys. podpisów z poparciem.
Dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym Bohdan Szcześniak powiedział, że Komisja rozpatrzy zgłoszenie komitetu wyborczego prof. Religi w najbliższy poniedziałek i podejmie decyzję w sprawie jego rejestracji.
Religa powiedział, że jego kandydaturę, oprócz różnych środowisk obywatelskich, gotowe są poprzeć niektóre ugrupowania polityczne. Wymienił Partię Centrum, Stronnictwo Demokratyczne, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Jak dodał, silne poparcie jest też wśród członków Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.
Religa podkreślił jednak, że nie podpisze "kontraktu politycznego" z żadną partią. Natomiast, dodał, jeśli jakaś partia zdecyduje się poprzeć go, to chętnie takie wsparcie przyjmie, także przy organizacji kampanii wyborczej.
Oficjalne rozpoczęcie kampanii Religi będzie miało miejsce 5 czerwca w jego rodzinnej miejscowości Miedniewice koło Żyrardowa. Natomiast konwencja, na której przedstawi on swój program, a także ludzi, którzy go wspierają, ma odbyć się 25 czerwca w Zabrzu.
Majowe sondaże różnych ośrodków badawczych dają Relidze na ogół miejsce w czołówce rankingu kandydatów na prezydenta. Cieszy się on w nich poparciem od 8 do 15 respondentów. Religa powiedział, że "z szacunkiem" podchodzi do wyników sondaży, bo przebija z nich uznanie dla jego osoby, a to jest dla niego bardzo ważne.
Zgodnie z ordynacją, w wyborach prezydenckich mogą uczestniczyć tylko komitety wyborcze wyborców. Do utworzenia komitetu potrzebna jest m.in. pisemna zgoda kandydata na start w wyborach, w której powinny znaleźć się m.in. informacje o jego ewentualnej przynależności partyjnej, o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu pracy.
Wyrażając zgodę na start w wyborach, kandydat musi też złożyć w PKW oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje to oświadczenie Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie, który wszczyna postępowanie lustracyjne z urzędu.
Kandydaci, którzy już złożyli takie oświadczenia, np. posłowie i senatorowie, informują tylko o tym fakcie na piśmie PKW. Religa - który jest senatorem - dołączył taką informację do dokumentów złożonych w Komisji.
Aby zarejestrować komitet trzeba do zgłoszenia składanego w PKW dołączyć: oświadczenie o utworzeniu komitetu i ustanowieniu pełnomocnika, pisemną zgodę kandydata na start w wyborach, co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla jego kandydatury.
Jeżeli zgłoszenie spełnia wszystkie warunki ordynacji, PKW w ciągu 3 dni od otrzymania go rejestruje komitet. Natomiast jeśli ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma 3 dni - od momentu zwrócenia się do niego przez PKW - na ich usunięcie. Jeśli tego nie zrobi, Komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.
Komitety wyborcze mają w tym roku czas do 15 sierpnia na zgłoszenie się do PKW po zarejestrowanie. Od momentu rejestracji komitet może już wykonywać zadania wynikające z ordynacji m.in. rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do zarejestrowania w PKW kandydata na prezydenta.