Religa: ograniczenie czasu pracy lekarzy obniży ich zarobki
Minister Zdrowia Zbigniew Religa uważa, że wprowadzenie dyrektywy unijnej ograniczającej czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo spowoduje spadek zarobków w tej grupie zawodowej. Profesor Religa powiedział, że nie jesteśmy przygotowani do wdrożenia tych przepisów od zaraz. Według niego, może to "rozwalić opiekę zdrowotną w Polsce".
18.09.2006 | aktual.: 18.09.2006 21:28
Ogólnopolski Związek Zawodowy skierował skargę do Komisji Europejskiej, że w naszym kraju nie jest przestrzegana w odniesieniu do lekarzy dyrektywa unijna dotycząca czasu pracy. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel podkreślił, że dyżury lekarskie powinny być wliczone do czasu pracy, a lekarze powinni być godnie wynagradzani, by nie musieli dorabiać.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie wyklucza podjęcia w przyszłym roku ogólnopolskiego strajku, jeżeli żądania płacowe nie zostaną spełnione. Domaga się, aby minimalna pensja lekarza po studiach wyniosła 5 tysięcy brutto, a specjalisty - 7,5 tysiąca złotych brutto. Chce również ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin w tygodniu i dodatkowego urlopu na szkolenie.
Polska nie jest jedynym krajem, który nie rozwiązał jeszcze problemu dyrektywy unijnej dotyczącej czasu pracy.