Religa: działania firmy Roche są ohydne
Minister zdrowia Zbigniew Religa ostro
skrytykował opisane w środę przez "Gazetę Wyborczą" działania
firmy farmaceutycznej Roche Polska. "GW" napisała, że pracownicy
tej firmy korumpowali lekarzy. Religa podkreślił, że w środowisku
lekarskim nie może być przyzwolenia na takie zachowanie i trzeba
mieć odwagę to powiedzieć.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie opisanych przez "GW" praktyk koncernu farmaceutycznego Roche, które - według ministra - "mogły mieć charakter korupcyjny".
Według "GW", przedstawiciele koncernu podczas szkoleń uczyli swych sprzedawców, jak postępować z lekarzami, którzy nie wypisują pacjentom leków Roche. Według "GW", sprzedawcy uczą się, jak docisnąć lekarza, który nie przepisuje leków firmy, mimo że obiecał to w zamian za "darowizny" i atrakcyjne wyjazdy.
Religa nie szczędził słów oburzenia dla takiego zachowania. Powiedział, że jeśli doniesienia są prawdziwe, to takie działania zarówno firmy, jak i lekarzy "są skandaliczne, ohydne, potwornie złe". Według niego, koncern farmaceutyczny Roche nie powinien działać na polskim rynku, przynajmniej ci pracownicy, którzy są w to zamieszani.
Religa przyznał, że winna jest nie tylko firma farmaceutyczna, ale także sami lekarze, którzy są gotowi za pieniądze wypisywać leki, bo to się im opłaca, a niekoniecznie jest dobre dla pacjentów. Niestety, są lekarze, którzy są gotowi na to pójść i zachowywać się nagannie, niezgodnie z zasadami moralnymi, niezgodnie z wiedzą lekarską - podkreślił Religa.
Minister uważa, że w środowisko lekarskie powinno mieć odwagę, żeby zdecydowanie potępić takie zachowanie. My, lekarze, jak widzimy, że ktoś bierze kopertę, zachowuje się nieuczciwie, powinniśmy nie zamykać oczu, udawać, że nie widzimy, tylko powiedzieć: "Jesteś świnia, nie powinieneś tak postępować, nie chcę mieć z tobą nic wspólnego" - zaznaczył.
Również zdaniem Platformy Obywatelskiej państwo powinno ukrócić korupcyjne praktyki na styku lekarze - firmy farmaceutyczne. Wiceszef PO Jan Rokita uważa, że może do tego dojść między innymi poprzez wzmożoną kontrolę, rejestr usług medycznych i lepszą ewidencję recept. Rokita dodał, że w takich sprawach nie wystarczą wyłącznie represje, lecz potrzebna jest skuteczna polityka państwa.
Były wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza z SLD powiedział, że to co ujawniły media jest patologią, z którą należy walczyć. Zaznaczył, że ministerstwo zdrowia i minister sprawiedliwości muszą zbadać, jak wielu firm ona dotyczy.