Rekrutacja 2019: tysiące uczniów nie dostało się do wybranego liceum. Winna reforma PiS, która doprowadziła do zjawiska podwójnego rocznika?
Rekrutacja 2019: kilkanaście tysięcy uczniów w Polsce nie dostało się do liceum. Powstanie podwójnego rocznika doprowadziło do chaosu, a lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy PiS stale rośnie.
Rekrutacja 2019 – brak miejsc w liceum
Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w wielu miastach już się zakończył. Niestety, wiele osób nie dostało się od wymarzonych placówek, a skala problemu jest wyjątkowo duża. Przypominamy, że to reforma edukacji autorstwa rządu PiS doprowadziła do kumulacji roczników kończących zreformowaną, złożoną z ośmiu klas szkołę podstawową oraz zlikwidowane gimnazja. W związku z zaistniałą sytuacją do szkół średnich aplikowało ok. 370 tys. osób więcej niż w ubiegłym roku.
Rekrutacja 2019 – skutki reformy PiS
Wiadomo, że rekrutacja do szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020 przebiega równolegle dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej oraz absolwentów gimnazjum. Co więcej, w szkołach średnich, uczniowie będą uczyć się w odrębnych klasach. Zaistniała sytuacja wynika z różnic w programie nauczania. Absolwenci szkół podstawowych będą uczyć się zgodnie z nową podstawą programową opracowaną dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, natomiast osoby, które ukończyły gimnazjum, zgodnie ze starą podstawą dla trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Jak wstępnie oszacowało TVN24, mimo dobrych ocen do wybranych szkół w Krakowie nie dostało się około 2500 uczniów, 1215 w Gdańsku, 1000 w Rzeszowie, 871 w Szczecinie i 800 w Olsztynie. Nie podano jeszcze ostatecznych wyników rekrutacji w Warszawie, ale już kilka miesięcy temu przewidywano, że placówkach może zabraknąć miejsc nawet dla 7 tysięcy osób.