Trwa ładowanie...
d2epvqt
szwecja

Rekordowe upały w Szwecji

Od kilku dni nie tylko w Sztokholmie, ale także na dalekiej północy Szwecji temperatura przekracza 32 stopnie Celsjusza. Szwedzki instytut meteorologii SMHI po raz pierwszy w historii ostrzegł w czwartek przed upałem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekordowe upały w Szwecji
(AFP, Fot: Jorge Guerrero)
d2epvqt

Według SMHI temperatury powyżej 30 stopni występują w Europie Środkowej oraz na południu Europy, ale w Szwecji są rzadkością, co powoduje, że mieszkańcy tego kraju nie są przyzwyczajeni do upałów.

W mieście Umea na północy Szwecji, tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury, zanotowano w środę 32,2 stopnia, co jest najwyższą temperaturą od 1882 roku.

- Czwartek będzie kolejnym upalnym dniem. W wielu (szwedzkich) miastach znów mogą zostać pobite rekordy wysokiej temperatury - twierdzi meteorolog Emil Bjoerck. SMHI wydał ostrzeżenie o zagrożeniu upałami dla regionów środkowej i północno-wschodniej Szwecji. Osobom starszym oraz chorym zalecono pozostanie w domu.

Jak podkreślają szwedzkie media, są już ofiary śmiertelne tegorocznego upalnego lata. Tylko w czerwcu utonęły w Szwecji 22 osoby, co jest najtragiczniejszą statystyką od 1999 roku.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d2epvqt

Podziel się opinią

Share
d2epvqt
d2epvqt
Więcej tematów