Trwa ładowanie...
dvvprmg

Rekordowa wystawa obrazów Boscha

220 tysięcy osób zwiedziło w ciągu 10 tygodni największą wystawę jednego z ciekawszych malarzy niderlandzkich - Hieronymusa Boscha w Rotterdamie. To rekord w historii muzeum Boijmans Van Beuningen, ktoremu po raz pierwszy udało się zaprezentować niemal wszystkie dzieła mistrza. W niedzielę ekspozycja została zamknięta.

dvvprmg
dvvprmg

Organizatorzy wystawy zgromadzili wszystkie dzieła, których autorstwo Boscha ustalono ponad wszelką watpliwość. Wiele z tych obrazów znajduje się na co dzień w muzeach na całym świecie.

W Rotterdamie można było obejrzeć między innymi: "Statek głupców" wypożyczony z paryskiego Luwru, "Smierć skąpca" z National Gallery z Waszyngtonu oraz obraz "Święty Jan na Patmos" pochodzacy z galerii w Berlinie. Zaprezentowano także dzieła artystów zafasynowanych twórczością Boscha.

Żyjący na przełomie XV i XVI wieku Hieronymus Bosch uważany jest za prekursora pejzażu fantastycznego oraz niderlandzkiego malarstwa rodzajowego. Wychodząc z gotyckiej tradycji malarstwa religijnego, stworzył metaforyczne obrazy ilustrujące przysłowia i maksymy moralne. (aka)

dvvprmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvvprmg
Więcej tematów