Trwa ładowanie...
d3sn9qv
15-04-2004 13:00

Rekordowa liczba interwencji ratowników GOPR w Beskidach

1345 razy interweniowali tej zimy
beskidzcy goprowcy - poinformował w czwartek ratownik dyżurny
grupy beskidzkiej GOPR. To o ponad 250 interwencji więcej niż
poprzedniej zimy, kiedy liczba ta wyniosła 1095.

d3sn9qv
d3sn9qv

Obecny sezon okazał się najtrudniejszym od ponad 10 lat. Podobną liczbę interwencji odnotowywano pod koniec lat 80. W latach 90. liczba wynosiła średnio około 500 interwencji.

W obecnym sezonie najtragiczniejszy był przedostatni weekend lutego. Ratownicy udzielali pomocy aż 68 razy. Na stoku zmarł 12- latek. Dwóch narciarzy z poważnymi urazami trzeba było na pokładzie śmigłowca transportować do szpitali.

W pierwszy marcowy weekend goprowcy byli wzywani 25 razy. W większości przypadków chodziło o typowe urazy narciarzy, głównie skręcenia i zwichnięcia stawów. Ewakuowali także instruktora spadolotniarstwa na górze Żar, który zawisł na 18-metrowym drzewie.

Naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak uważa, że ogromna liczba wypadków związana była przede wszystkim z dużym ruchem na trasach. "Polacy przypomnieli sobie o polskich górach. Na trasach pojawiło się mnóstwo narciarzy, zwiększono przepustowość wyciągów, a trasy nie są w stanie przyjąć takiej liczby ludzi. Do tego dochodzą: słabe przygotowanie kondycyjne, kiepskie umiejętności techniczne i brawura" - powiedział.

Grupa Beskidzka GOPR zrzesza blisko 400 ratowników. Zasięgiem obejmuje teren od Bramy Morawskiej po Babią Górę.

d3sn9qv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sn9qv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj