PolskaRekord zakażeń w Polsce. Prof. Gut: Nie zmieniło się nic

Rekord zakażeń w Polsce. Prof. Gut: Nie zmieniło się nic

W sobotę padł rekord liczby zakażeń COVID-19 w Polsce. - Nie zmieniło się nic w zachowaniu ludzi. Ten rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich - komentował w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut.

Rekord zakażeń w Polsce. Prof. Gut: Nie zmieniło się nic
Rekord zakażeń w Polsce. Prof. Gut: Nie zmieniło się nic
Źródło zdjęć: © PAP | Przemysław Piątkowski
oprac. MRM

Piąta fala pandemii w Polsce trwa. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu ponad 40,8 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. To najgorsze dane po początku pandemii COVID-19.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kolejne wzrosty zakażeń związane są z tym, że "nie zmieniło się nic" w zachowaniu ludzi. - Ten rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich. Takiego wyniku się nie spodziewałem - komentował biolog.

Jak jednak dodał, nawet tak wysoki stopień zakażeń nie stanowi "zagrożenia dla szpitalnictwa". - Mieliśmy zajęte ponad 20 tys. łóżek. W ciągu ostatnich dni, pomimo wzrostu zakażeń była reedukacja zajętych łóżek. Ludzie chorują łagodniej, co wynika z tego, że część populacji jest zaszczepiona - przekazał prof. Gut.

W rozmowie z PAP podkreślał również, że wezwanie rządu do przejście na pracę zdalną jest "odwoływaniem się do zdrowego rozsądku". Sam apelowałby jednak o wprowadzenie dodatkowych restrykcji sanitarnych, w tym obowiązku szczepień.

- Co daje szczepienie? Przygotowuje organizm do zakażenia i skraca później okres emisji, czasami nawet do zera. Czyli zakażona osoba zakaża znacznie krócej - przekazał biolog.

Szczepienia przeciw COVID-19. Raport MZ

Do soboty w Polsce wykonano ponad 50,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 21,5 mln osób, co stanowi 56,8 proc. społeczeństwa. Dawkę przypominającą przyjął prawie co czwarty uprawniony Polak.

W Polsce szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć wszystkie osoby w wieku powyżej 5 lat. Z kolei przypominającą dawkę szczepionki mogą otrzymać wszystkie osoby pełnoletnie po pięciu miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989. Rejestracji można dokonać też poprzez stronę pacjent.gov.pl. Zapisy wykonywane są również bezpośrednio w wybranym przez siebie punkcie szczepień.

Zobacz też: Lepiej przechorować niż się zaszczepić? Prof. Szuster-Ciesielska obala mit

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (58)