Rekord temperatury pobity. 50,4 stopnia Celsjusza w Agadirze
Po raz pierwszy zmierzona temperatura w Maroku przekroczyła 50 stopni - poinformowała państwowa służba meteorologiczna. Od początku tegorocznego lata przez całe terytorium Maroka przetaczały się fale upałów, które przyczyniły się do tego rekordowego poziomu ciepła.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
W stacji meteorologicznej w Agadirze na południu Maroka w piątek termometry wskazały 50,4 stopnia Celsjusza, co jest nowym rekordem na poziomie krajowym, poinformowała w niedzielę Generalna Dyrekcja Meteorologii (DGM). Poprzedni rekord pochodzi z 13 lipca z Smary w Saharze Zachodniej i wynosił 49,9 stopnia.
"Ta fala upałów jest skutkiem nadejścia masy suchego i gorącego powietrza z południa, co spowodowało znaczny wzrost temperatury, przekraczający średnią miesięczną o 5 do 13 stopni, szczególnie w piątek 11 sierpnia i sobotę 12 sierpnia" - napisano w oświadczeniu DGM.
W ostatnich dniach fala upałów spowodowała pożary lasów na północy kraju, w pobliżu Tangeru i dalej na wschód, w prowincji Tazi, poinformowali dziennikarze AFP. Pożary te, o ograniczonej skali, ale napędzane silnymi wiatrami, uszkodziły i zniszczyły setki hektarów lasów. Na razie nie ma żadnych informacji o ofiarach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płonie już kilka dni. Przełomowy moment u wybrzeży Holandii
Gorący lipiec
Europejski serwis Copernicus poinformował, że lipiec 2023 r. był zdecydowanie najcieplejszym miesiącem od czasu wykonania pomiarów. Za sprawą 0,33 stopnia pobił rekord z 2019 roku. Jednak w Maroku lipiec tego roku jest czwartym najcieplejszym lipcem od 1961 roku. DGM przewiduje jednak nieznaczny spadek temperatury na północy kraju Maghrebu w najbliższych dniach.