Trwa ładowanie...
d1bwab5

Rekonstrukcja rządu już 4 czerwca. Karczewski: będzie nieco szersza

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że rekonstrukcja rządu obejmie także część ministrów, którzy nie zdobyli mandatów europosłów. - Będą dokonane zmiany wymuszone wynikami wyborów - podkreślił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki, Elżbieta Rafalska i Anna Zalewska.
Mateusz Morawiecki, Elżbieta Rafalska i Anna Zalewska. (East News)
d1bwab5

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce zwyciężyło PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała poparcie 6,1 mln (45,38 proc. głosujących) Polaków. Mandat europosła zdobyło wielu członków rządu Mateusza Morawieckiego, którzy teraz pojadą do Brukseli. Ich zastępców mamy poznać już we wtorek 4 czerwca.

Stanisław Karczewski poinformował, że rekonstrukcja obejmie jednak większą grupę członków rządu. - Będzie to pewnego rodzaju nowość, nowe otwarcie, choć oczywiście będzie to kontynuacja naszych działań, kontynuacja rządu PiS, rządu premier Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego - powiedział marszałek Karczewski w Jedynce Polskiego Radia.

d1bwab5

Przypomnijmy, że mandaty europosła otrzymali m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, minister w KPRM Beata Kempa, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz wiceszef MS Patryk Jaki.

Zobacz także: Kwaśniewski zdradził, czy musiał napić się po wyborach do PE

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski dodał w poniedziałek w Radiu Plus, że szef rządu Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda współpracują nad zmianami w rządzie. Przyznał, że rekonstrukcja będzie szeroka.

d1bwab5

- Prezydent Andrzej Duda akceptuje zmiany w rządzie przedstawione przez premiera - oznajmił z kolei wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Polsat News. Przekazał także, że osoby, które obejmą stanowiska ministrów po rekonstrukcji rządu to "bardzo dobry zespół, który łączy rozmaite kompetencje".

Czy we wtorek poznamy już wszystkie nazwiska? Niekoniecznie. Premier ma na wymianę ministrów dwa tygodnie od momentu, kiedy obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o wyniku wyborów zostało opublikowane w dzienniku ustaw. Stało się to 28 maja, więc teoretycznie czas na rekonstrukcję szef rządu ma do poniedziałku 10 czerwca.

Źródło: Polskie Radio, Radio Plus

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bwab5

Podziel się opinią

Share

d1bwab5

d1bwab5
Więcej tematów