Rekiny pomogą przepowiedzieć pogodę, uratują ludzi

Rekiny kojarzą się ludziom głównie z zagrożeniem. Znajdujący się w wodzie człowiek nie ma bowiem żadnych szans w konfrontacji z ogromną, żarłoczną rybą. Okazuje się jednak, że rekiny mogą także spełniać ważną funkcję dla ludzkości - dzięki specjalnym chipom zakładanym im przez badaczy, dostarczają istotnych informacji dotyczących temperatury i zasolenia wód na różnych głębokościach.

Na pomysł wykorzystywania rekinów (także tuńczyków i tarponów) jako żywych sond oceanicznych, wpadli naukowcy z Uniwersytetu w Miami. Przez ostatnich 10 lat oznaczono w ten sposób aż 750 ryb. Nie są to badania bezsensowne. - Ryby służą jako czujniki biologiczne. Ponieważ poruszają się w górę i w dół, są w stanie dostarczyć nam niezwykle cennych informacji dotyczących fizycznych właściwości wody na różnych głębokościach - mówi biolog morski Jerald Ault z Uniwersytetu w Miami.

Nie są to jedynie informacje statystyczne. Wiedza o temperaturze wody na różnych głębokościach, ma wartość przede wszystkim meteorologiczną, ponieważ pozwala na przewidzenie groźnych huraganów. Dodatkowym zyskiem naukowców związanym z "etykietowaniem" rekinów będzie możliwość kontroli zanieczyszczenia wody.

Huragany na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych nie należą do rzadkości i często stanowią zagrożenie dla okolicznej ludności, przy okazji przynosząc straty materialne. Nowy sposób przewidywania tych zjawisk pogodowych dzięki rekinom, pozwoli na szybsze alarmowanie i informowanie ludności o potencjalnie nadchodzącym żywiole. Z pewnością w skali lat, rekiny pośrednio uratują w ten sposób wiele ludzkich istnień.

"Chipy" są wszczepiane rybom za płetwą grzbietową. Odbywa się to z trzech powodów - jest to miejsce stabilne, występuje tam niewiele zakończeń nerwowych, przez co ryba nie cierpi podczas "zabiegu" oraz nie krępuje jej to ruchów.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)