Rejestracja na szczepienie COVID-19. Jaki rocznik dziś zapisuje się na szczepienie?
Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 obejmuje kolejne roczniki. W piątek, 30 kwietnia rozpoczęły się zapisy osób z rocznika 1982-1983. Jaki dziś rocznik zapisuje się na szczepienie? Sprawdź zapisy 30 kwietnia.
30.04.2021 06:10
Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 zatacza coraz większe kręgi. Każdego dnia rejestracja na szczepienie jest możliwa dla kolejnych roczników. W czwartek, 29 kwietnia na szczepienie mogli zapisywać się 41 i 42-latkowie, trwa także szeroka rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które do końca marca poprzez formularz zgłoszeniowy wyraziły chęć zaszczepienia się.
Jaki rocznik dzisiaj zapisuje się na szczepienie?
W kolejnych dniach rejestracja na szczepienie będzie udostępniana kolejnym rocznikom. Szczegółowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19 wygląda obecnie następująco:
- Rocznik 1984-1985 - sobota, 1 maja,
- Rocznik 1986-1987 - poniedziałek, 3 maja,
- Rocznik 1988-1989 - wtorek, 4 maja,
- Rocznik 1990-1991 - środa, 5 maj,
- Rocznik 1992-1993 - czwartek, 6 maja,
- Rocznik 1994-1996 - piątek, 7 maja,
- Rocznik 1997-1999 - sobota 8 maja,
- Rocznik 2000-2003, niedziela 9 maja
Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?
Osoby zainteresowane rejestracją na szczepienie, po uruchomieniu rejestracji dla swojego rocznika mogą zapisać się na szczepienie na cztery sposoby.
Szczepienia na COVID-19. Infolinia 989
Infolinia jest czynna całą dobę i obsługuje ją w sumie 500 konsultantów. Jednak w godzinach nocnych rejestracja na szczepienie odbywa się tylko poprzez "rozmowę" z automatem. Do zapisu potrzebny jest tylko nr PESEL. Dlatego poprzez infolinię możemy zapisać nie tylko siebie, ale również bliskich podczas jednego połączenia. Przez cały proces rejestracji jesteśmy przeprowadzaniu przez automatyczną sekretarkę, która wskaże dostępne opcje np. rejestracja na szczepienie, lub zmiana istniejącego terminu - w tym przypadku zostaniemy połączeni z konsultantem.
Zobacz też: Czy szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być obowiązkowe? Prof. Krzysztof Tomasiewicz tłumaczy
SMS Szczepimy się pod nr 880 333 333
Po wysłaniu SMS-a na nr 880 333 333 o treści SzczepimySię zostaniemy połączeni z automatycznym systemem rejestracji, który krok po kroku przeprowadzi nas przez proces zapisu na szczepienie przeciw COVID-19. Podobnie jak w przypadku rejestracji telefonicznej zostaniemy poproszeni o nr PESEL ale także kod pocztowy, na podstawie które zostanie wytypowany najbliższy punkt szczepień z wolnym terminem na szczepienie.
Rejestracja przez internet na stronie pacjent.gov.pl przez profil zaufany lub IPK
Rejestracja poprzez portal pacjent.gov.pl daje najszerszy wachlarz możliwości podczas szczepienia. Po zalogowaniu przez profil zaufany możemy albo przejść do e skierowań na swoim koncie IPK (Internetowe Konto Pacjenta), gdzie możemy wybrać opcję wybrania terminu, lub skorzystać z opcji zapisz się na szczepienie ze strony głównej strony pacjent.gov.pl.
System automatycznie wybierze nam najbliższy termin szczepienia w okolicy naszego zamieszkania, jednak można skorzystać również z wyszukiwarki, która poza poszerzeniem zasięgu terytorialnego, który nas interesuje, daje również możliwość wyboru szczepionki.
W punkcie szczepień
Możemy również pominąć centralny system szczepień i zarejestrować się na szczepienie w konkretnym punkcie szczepień, np. we własnej przychodni, jeśli uczestniczy w Narodowym Programie Szczepień. Listę punktów szczepień można znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysie. W tym przypadku w recepcji indywidualnie umawiamy się na termin szczepienia.
Czy można wybrać szczepionkę?
Jeśli chcemy samodzielnie wybrać interesującą nas szczepionkę, to możemy zrobić to podczas rejestracji internetowej na szczepienie. Wyszukiwarka wolnych terminów pozwala zawęzić wyniki do interesującego nas preparatu, np. Pfizer i AstraZeneka. Wówczas system wskaże nam tylko te miejsca, gdzie dany preparat jest dostępny w określonym terminie.
Podobną możliwość wyszukiwania mają konsultanci na infolinii 989. Wybór szczepionki nie jest możliwy podczas rejestracji automatycznej.
Obecnie w Polsce szczepienie odbywa się preparatami:
- Pfizer
- Moderna
- AstraZeneca
- Johnson&Johnson.
Po zarejestrowaniu na szczepienie dostaniemy SMS z potwierdzeniem terminu, miejsca szczepienia oraz nazwy preparatu. Jeśli w systemie znajduje się nasz adres e-mail, również otrzymamy wiadomość na skrzynkę pocztową. Kolejnego SMS-a powinniśmy otrzymać dzień przed szczepieniem.