Trwa ładowanie...
30-07-2015 14:59

Refleksja nad przemijalnością przyrody na wystawie w BWA w Katowicach

Instalacje z węgla przypominające skamieniałości, wykonane z resztek jedzenia rzeźby czy fotografie hippisa żyjącego z dala od cywilizacji będzie można zobaczyć od piątku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach na wystawie "Mocne stąpanie po ziemi".

Refleksja nad przemijalnością przyrody na wystawie w BWA w KatowicachŹródło: Facebook, fot: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
d40cpih

Wystawa prac 19 artystów ma być próbą refleksji nad przemijalnością i zanikiem naturalnej przyrody. - Galeria przybiera formę tymczasowego laboratorium, w którym odbiorcy mogą doświadczyć zapomnianego uczucia towarzyszącego kontaktom z dzikością - podkreśliła kuratorka wystawy Marta Lisok.

Jak zauważyła współcześni ludzie coraz rzadziej mają możliwość przebywania na łonie natury. - Zmanipulowana i przekształcana natura została wchłonięta przez cywilizację. Jest przez nią drobiazgowo planowana, tworzona, kontrolowana. Kontakt z nią staje się sytuacją niecodzienną i ma miejsce w ramach ściśle wyznaczonych reguł, w rezerwatach - zaznaczyła.

W katowickiej galerii będzie można zobaczyć m.in. instalacje z węgla przypominające skamieniałości czy projekt wyprodukowania połaci śniegu nawodnionej aromatem kokosu i osłodzonego aspartamem, by uzyskać efekt podobny do smaku lodów kokosowych.

d40cpih

Ciekawostką są również rzeźby wykonane z resztek jedzenia. - Jedna z prezentowanych przez autorkę rzeźb to gipsowy wulkan, pod którego stożkiem znajduje się zwykły kuchenny czajnik, w którym gotuje się woda. Para wydobywa się przez wulkan na zewnątrz, jak dym, który zapowiada erupcję - wyjaśniła Lisok.

Na uwagę zasługuje również praca przywodząca na myśl ryciny, przedstawiające boga-geometrę, który mierzy świat wielkim cyrklem. Jak poinformowała kuratorka, instalacja ta złożona została z kartonowych elementów z nadrukowanymi zdjęciami z teleskopu Hubble'a, a kawałki kosmosu zostały poszatkowane na poszczególne figury geometryczne.

Zwiedzający będą też mogli zobaczyć fotografie przedstawiające krakowskiego hippisa Hermesa, który - jak podkreśliła Lisok - wiele lat temu wybrał życie poza miastem. "Artystka fotografuje jego przedmioty codziennego użytku pozwalające mu przetrwać na marginesach cywilizacji: coś przeciwdeszczowego, nóż, zapałki, lina, proste jedzenie w niewielkich ilościach, młotek, popiół zamiast środków czyszczących - zaznaczyła kuratorka.

"Mocne stąpanie po ziemi” / "Keep Both Feet on the Ground"Wystawa główna projektu Rezerwat / Main exhibition of the...

Wystawę w Katowicach można oglądać do 6 września; od 24 września ma być prezentowana w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie.

Projekt katowickiej galerii BWA "Rezerwat", w ramach którego powstała wystawa, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d40cpih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40cpih
Więcej tematów