Trwa ładowanie...
d1katqz

Referendum konstytucyjne w Holandii

Holendrzy idą w środę do urn, by oddać głos w
sprawie konstytucji Unii Europejskiej. Sondaże nie pozostawiają
wątpliwości, że podobnie jak Francuzi, odrzucą traktat.

d1katqz
d1katqz

W przeddzień referendum jego wynik wydaje się przesądzony - ostatnie opublikowane w poniedziałek sondaże wykazują, że przewaga zwolenników "nie" może sięgnąć 60%. We Francji konstytucja przepadła w stosunku głosów 55 do 45.

Do przyjęcia konstytucji jednoznacznie nawołuje rząd premiera Jana Petera Balkenende i większość partii politycznych. Jednocześnie politycy zgodzili się, że uznają wynik, jeśli frekwencja sięgnie 30% i co najmniej 55% głosujących wypowie się przeciwko przyjęciu konstytucji. Formalnie to parlament musi zatwierdzić ratyfikację traktatu.

Referendum będzie pierwszym w Holandii tego rodzaju plebiscytem od powstania tam demokracji parlamentarnej w 1848 r. Komentatorzy nie mają wątpliwości, że jeśli sondaże się potwierdzą, Holendrzy nie tylko najprawdopodobniej skażą dokument na śmierć, ale wprowadzą UE w kryzys lub w najlepszym przypadku w okres niepewności.

Mimo to europejscy politycy apelują o "niedramatyzowanie" i kontynuowanie procesu ratyfikacji w kolejnych krajach. Formalnie nie ma ku temu przeszkód - dołączona do konstytucji deklaracja stanowi, że jeżeli do listopada 2006 r. konstytucję przyjmie 4/5 krajów UE, a jeden lub więcej go odrzuci, to wówczas zebrani na szczycie europejscy przywódcy zdecydują, co dalej.

Z prawnego punktu widzenia odrzucenie nawet tylko przez jeden kraj dokumentu podpisanego w Rzymie 29 października 2004 r. spowoduje, że nie będzie on mógł wejść w życie w całej UE.

d1katqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1katqz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj