Trwa ładowanie...
08-08-2014 17:57

Reaktor elektrowni atomowej w Belgii wyłączył się. Media: sabotaż

We wtorek reaktor elektrowni atomowej Doel 4 niedaleko belgijskiej Antwerpii automatycznie się wyłączył. Belgijskie media informują teraz, że najprawdopodobniej doszło do sabotażu.

Share
Reaktor elektrowni atomowej w Belgii wyłączył się. Media: sabotażŹródło: PAP/EPA, fot: Olivier Hoslet
dkzdf63

Nastąpił wyciek oleju z turbiny parowej w reaktorze i dlatego wyłączył się on automatycznie. Początkowo mówiono o problemie technicznym, ale teraz coraz więcej pojawia się opinii, że to było prawdopodobnie celowe działanie. Federalna Agencja Kontroli Nuklearnej w Belgii potraktowała tę sprawę bardzo poważnie i rozpoczęła dochodzenie. - To niedopuszczalne, by praca elektrowni atomowej została umyślnie zakłócona - powiedziała Nele Scheerlinck z Federalnej Agencji.

Inspektorzy agencji rozpoczęli od przesłuchania wszystkich pracowników, którzy w momencie wyłączenia się reaktora byli w pracy. Ale przepytywanych osób może być więcej.

Federalna Agencja Kontroli Nuklearnej uspokaja Belgów - wyłączenie się reaktora nie stanowiło zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników oraz okolicznych mieszkańców. Nie doszło bowiem do wycieku radioaktywnego.

dkzdf63
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkzdf63
Więcej tematów