Reakcje na wyrok islamskiego sądu w Nigerii
(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/224/nigmal.jpg #source=Wyrok islamskiego sądu wzburzył opinię publiczną (WP)# #size=150x225#))Wyrok sądu prawa islamskiego w Nigerii, który skazał na śmierć przez ukamienowanie 31-letnią kobietę za cudzołóstwo, wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej.
Oficjalne oświadczenia w tej sprawie wydały między innymi Unia Europejska, Francja, Wielka Brytania, Szwecja oraz wiele organizacji praw człowieka.
Sąd wydał wyrok po 5-tygodniowym posiedzeniu. Zgodnie z miejscową interpretacją prawa muzułmańskiego kobieta, która zajdzie w ciążę nie będąc mężatką cudzołoży.
Podczas gdy Unia Europejska zapowiedziała, że wkrótce zaapeluje do władz Nigerii o wycofanie wyroku, francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zrobiło to już dziś. Francuzi przypomnieli bliźniaczy przypadek Nigeryjki Safiyi Hussaini Tungar-Tudu, która w marcu tego roku po interwencji między innymi Unii Europejskiej uniknęła kary śmierci. Francuskie MSZ wyraziło nadzieję, że sprawa Aminy Lawel zakończy się podobnie.
Nowojorska organizacja praw człowieka Human Rights Watch określiła wyrok sądu jako okrutne i nieludzkie wykorzystanie prawa islamskiego.
W podobnym tonie wypowiedziała się LaShawn Jefferson, przedstawicielka wywodzącej się z Human Rights Watch Organizacji Praw Kobiet: Za pomocą legalnego systemu karze się tu dorosłe kobiety, które uprawiały seks z mężczyzna za obopólnym przyzwoleniem.
Decyzją sądu oburzona jest też część nigeryjskiego społeczeństwa. Nasza demokracja jest nonsensem - powiedział Innocent Chukwuma, prawnik z Lagos i dodał: Większość Nigeryjczyków powinna być skazana na śmierć na podstawie tego przepisu. Wyrok ma zostać wykonany kiedy Amina Lawal przestanie karmić dziecko. Prawdopodbnie nastąpi to po styczniu 2004 roku.
Jeśli międzynarodowe protesty nie przyniosą rezultatów Amina Lawel będzie pierwszą Nigeryjką, która zostanie ukamienowana po wprowadzeniu na terenach północnej Nigerii prawa koranicznego - szariatu. (pk)