Polska"Re:generacja" w Centrum Nauki Kopernik

"Re:generacja" w Centrum Nauki Kopernik

Minister nauki dała się sportretować robotowi, a prezydent Warszawy testowała multimedialny stół podczas otwarcia galerii "Re:generacja" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Od piątku wystawa będzie dostępna dla wszystkich gości CNK.

- Ta wystawa to podwójny eksperyment. Eksperymentem będzie nie tylko to, co będziemy robili w środku, ale eksperymentem był też cały pomysł wystawy - powiedział podczas oficjalnego otwarcia galerii dyrektor CNK, Robert Firmhofer.

Podkreślił, że ekspozycja jest przeznaczona szczególnie dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość i jest czymś unikalnym na skalę światową. - Ta galeria pokazuje inną twarz nauki, o istnieniu której nie zawsze sobie zdawaliśmy sprawę - dodał prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej "Kopernika".

Jako pierwsze wystawę obejrzały w czwartek m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Minister Kudrycka stwierdziła, że nazwa wystawy - RE:generacja - ma dla niej znaczenie symboliczne. - Ja traktuję to jako regenerację całej nauki - powiedziała. Przypomniała, że senat będzie głosować nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, a w piątek zostanie otwarte Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, które jest efektem wprowadzonych zmian legislacyjnych w nauce.

- To są osiągnięcia, które możemy prezentować podczas otwarcia galerii "RE:generacja" pokazując, jak bardzo zależy nam na regeneracji polskiej nauki - podsumowała.

W nowootwartej części CNK, na przestrzeni ponad 1 tys. m kw., zwiedzający będą mieli do dyspozycji blisko 80 eksponatów, dzięki którym sprawdzą m.in. czym różni się język blokersów od języka naukowców, co wyróżnia przedstawicieli poszczególnych subkultur, a przemawiając z sejmowej trybuny będą się mogli poczuć jak politycy.

W czasie otwarcia galerii prezydent Warszawy do gustu przypadł eksponat "Reactable", w którym za pomocą specjalnych kostek układanych na multimedialnym stole można tworzyć muzykę, a Barbarze Kudryckiej szczególnie spodobał się "Robot portrecista", któremu narysowanie minister zajęło tylko chwilę.

Galeria "Re:generacja" - ostatnia z sześciu wystaw stałych CNK - została przygotowana z myślą o tzw. młodych dorosłych, czyli osób między 17. a 25. rokiem życia, które rzadko odwiedzają centra nauki. Jej nazwa nawiązuje do nowoczesnej generacji 2.0.

Ekspozycja składa się z czterech części, w których młody człowiek poznaje relacje od tych najbardziej wewnętrznych (część "JA"), przez relację z najbliższymi ("JA i TY"), z grupą innych osób ("JA-MY-ONI"), aż po relacje z otoczeniem ("JA-ŚWIAT").

Goście nowej galerii będą mogli poeksperymentować z psychologią, socjologią lub antropologią, ale również poznają mechanizmy rządzące kulturą masową, reklamą, mediami, polityką. Interaktywne eksponaty sprowokują do zastanowienia się nad przyszłością cywilizacji - nowoczesnymi technologiami robotycznymi i zagrożeniami ekologicznymi.

W ramach otwarcia wystawy zarejestrowane wcześniej osoby spotkają się w CNK z brytyjskim cybernetykiem prof. Kevinem Warwickiem z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii, znanym jako "profesor cyborg". Potem odbędzie się koncert "Reactable Live", w którym DJ Carlos Lopez Campmany pokaże możliwości jednego z elementów galerii - syntezatora, który ma postać dotykowego, interaktywnego stołu o podświetlanym blacie.

Wystawę będą mogły zwiedzać wszystkie osoby, które kupią bilet do "Kopernika".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)