Trwa ładowanie...
d3wbtkj

RB ONZ wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego przerwania ognia w Gazie

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w nocy z niedzieli na poniedziałek do "natychmiastowego i bezwarunkowego przerwania ognia" w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Rada zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelska artyleria ostrzeliwuje Strefę Gazy
Izraelska artyleria ostrzeliwuje Strefę Gazy (AFP, Fot: Jack Guez)
d3wbtkj

Uzgodnione oświadczenie zawiera apel do Izraela i sprawującego władzę w Strefie Gazy Hamasu aby okres zawieszenie działań bojowych obowiązywał w ciągu całego muzułmańskiego święta Eid al-Fitr obchodzonego na zakończenie świętego miesiąca Ramadan "a także później". Święto Eid al-Fitr rozpoczyna się w poniedziałek.

Okres zawieszenia ognia ma być wykorzystany do dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

W oświadczeniu, którego projekt opracowała Jordania, zaapelowano też o respektowanie międzynarodowego prawa humanitarnego, zwłaszcza w części dotyczącej ochrony ludności cywilnej oraz o "podjęcie starań zmierzających do zawarcia trwałego porozumienia rozejmowego", opartego na egipskim planie pokojowym.

d3wbtkj

Kolejna faza walk w Strefie Gazy trwa już od prawie 3 tygodni. Wysiłki dyplomatyczne, mające na celu zakończenie walk, którym przewodził sekretarz stanu USA John Kerry, nie przyniosły większych rezultatów. Izrael i Hamas przedstawiły warunki wydające się nie do pogodzenia.

Hamas odrzucił rozejm, którego w nocy z soboty na niedzielę przestrzegał Izrael. W niedzielę rano wojsko izraelskie poinformowało, że wznawia swoje operacje w Strefie Gazy z powodu "nieustannego ostrzału rakietowego" ze strony Hamasu. Od niedzielnego poranka zginęło tam co najmniej siedmiu Palestyńczyków.

Według źródeł palestyńskich, podczas rozpoczętej 8 lipca izraelskiej operacji wojskowej śmierć poniosło ponad 1050 Palestyńczyków, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. Po stronie Izraela zginęło 43 żołnierzy i trzech cywilów.

Izrael rozpoczął ofensywę lądową na Strefę Gazy argumentując, że chce w ten sposób położyć kres ciągłym atakom rakietowym na swoje terytorium.

d3wbtkj

Podziel się opinią

Share
d3wbtkj
d3wbtkj
Więcej tematów