Trwa ładowanie...
d16foix

Ratownicy GOPR odnaleźli turystów zaginionych na Babiej Górze

Goprowcy odnaleźli turystów zaginionych wieczorem w partiach szczytowych Babiej Góry. Jak poinformował rzecznik beskidzkiego GOPR Patryk Pudełko, ratownicy sprowadzają ich do Zawoi Markowej. Są poważnie wyziębieni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Babia Góra
Babia Góra (Wikipedia)
d16foix

- Turystów odnaleźliśmy w rejonie szczytu góry. 25-letnia kobieta i 40-letni mężczyzna z Katowic schodzą o własnych siłach, ale są poważnie wyziębieni. Do doliny zejdą w ciągu dwóch godzin - powiedział Pudełko.

Turyści zgubili się wieczorem. Pomoc wezwali przez telefon komórkowy, ale krótko potem ratownicy utracili z nimi kontakt. W akcji poszukiwawczej uczestniczyło kilkunastu goprowców. Utrudniały ją trudne warunki w partiach szczytowych Babiej Góry.

Obfitym opadom śniegu towarzyszył silny wiatr. Widoczność nie przekraczała 10 m. Pokrywa śniegu sięgała 2 m. Temperatura wynosiła kilka stopni poniżej zera.

d16foix

Ratownicy GOPR tej zimy już kilkunastokrotnie poszukiwali turystów w rejonie Babiej Góry. Najpoważniejszą akcję przeprowadzili w nocy z 29 na 30 grudnia minionego roku. Zaginęło wówczas trzech mężczyzn ze Śląska. Ich wyprawa omal nie skończyła się tragicznie.

Nieprzytomny 28-latek trafił do krakowskiego Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Jego dwaj kompani zostali przewiezieni do szpitala w Suchej Beskidzkiej.

Na północnych stokach Babiej Góry obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Wędrowanie wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać przede wszystkim strome stoki zawietrzne. Lawinę może wywołać przechodzący turysta.

Zobacz także wideo: Akcja GOPR w Bieszczadach

d16foix

Podziel się opinią

Share
d16foix
d16foix
Więcej tematów