ŚwiatRasistowskie uprzedzenia wśród Belgów i imigrantów

Rasistowskie uprzedzenia wśród Belgów i imigrantów

Belgowie i mieszkający w Belgii imigranci mają wobec siebie wiele uprzedzeń, co powoduje, że jedni z drugimi utrzymują rzadkie kontakty. I to mimo obustronnych deklaracji, że wielokulturowość wzbogaca społeczeństwo.

Takie są wyniki raportu opublikowanego przed przypadającym w niedzielę Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem przez publiczny Ośrodek Równości Szans.

Raport analizuje wzajemne relacje Belgów oraz imigrantów z czterech mniejszości: Arabów z Maghrebu, Turków, Murzynów i obywateli Europy Środkowowschodniej. Okazuje się, że dla 29% Belgów problemem byłoby, gdyby ich syn miał poślubić kobietę o obcych korzeniach. 22% nie chciałoby, by przedstawiciel jakiejś mniejszości rasowej, etnicznej lub narodowej był ich szefem, zaś 14% woli nie zajmować miejsca koło takie osoby np. w metrze.

Podobnie pytania zadano przedstawicielom mniejszości. 33% z nich nie zaakceptowałoby Belga albo Belgijki w swojej rodzinie. 32% ma wrażenie, że ich belgijscy koledzy z pracy z trudem przyjęliby ich awans. Jednocześnie 52% Belgów ma świadomość, że imigranci są dyskryminowani w miejscu pracy, czy nawet, jeśli chodzi o wstęp do dyskoteki (56%).

W sumie 80% imigrantów twierdzi, że Belgowie mają wobec nich uprzedzenia, a 50% przyznaje się do uprzedzeń wobec Belgów.

- Badania dowodzą, że im częstsze są kontakty między różnymi grupami, tym mniej uprzedzeń - głosi raport ośrodka. Problem w tym, że te kontakty są rzadkie i powierzchowne. Nigdy żadnej styczności z przedstawicielem mniejszości nie miało 55% Belgów. Dzieje się tak, choć zaledwie 9% Belgów (i 2% imigrantów) uważa, że wielokulturowość nie jest czynnikiem wzbogacającym społeczeństwo.

Ośrodek przypomina też wcześniejsze dane: 33% ankietowanych Belgów uważa, że pewne rasy górują nad innymi pod względem talentów i zdolności, zaś 60% że reakcje rasistowskie w niektórych przypadkach są uzasadnione.

W ubiegłym roku liczba skarg do Ośrodka Równości Szans wzrosła o 18%, przy czym o 31% wzrosła liczba skarg na przejawy rasizmu w internecie. Jednak ogólne wnioski raportu nie są jednoznaczne, bowiem 48% imigrantów twierdzi, że Belgowie poprawili swój stosunek wobec mniejszości.

- W nas wszystkich tkwią uprzedzenia rasowe. Problem jest wtedy, kiedy prowadzą one do dyskryminacji - powiedział socjolog z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego Andrea Rea.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)