Raport WHO o genezie COVID-19. Pytania o teorię "wycieku" z laboratorium
Raport Światowej Organizacji Zdrowia to efekt prac międzynarodowej misji ekspertów, którzy badali w Chinach przyczyny wybuchu pandemii koronawirusa. Główne tezy raportu agencje przedstawiły przed jego publikacją.
Raport ekspertów WHO o genezie COVID-19 jako najbardziej prawdopodobną wskaże tezę o przeniesieniu się koronawirusa na ludzi z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia, np. kota - podała we wtorek agencja AFP. Jak zauważa PAP, tym samym raport ma w praktyce odrzucić teorię o "wycieku" z laboratorium.
Jak podaje francuska agencja, która dotarła do dokumentu przed jego prezentacją (zaplanowaną na wtorek o godz. 16), eksperci rekomendują kontynuację badań nad trzema najbardziej ich zdaniem prawdopodobnymi tezami.
Nie ma wśród nich tej o ucieczce wirusa z laboratorium, a oceniono ją jako "skrajnie nieprawdopodobna".
Zobacz też: Marcin Warchoł bez maseczki. Jednoznaczny komentarz wicerzecznika PiS Radosława Fogla
Badacze WHO nie wykluczają, że wirus mógł przejść bezpośrednio od nietoperzy. AFP wyjaśnia, że ta teza jest określana mianem "możliwej lub prawdopodobnej".
Raport WHO o genezie COVID-19. Pytania o teorię "wycieku" z laboratorium
Trzecia możliwość, na którą wskazywać ma raport, dotyczy, faworyzowanej przez Pekin, teorii o transmisji wirusa za pośrednictwem mrożonego mięsa, która została uznana za "możliwą".
W poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że "wszystkie teorie są na stole" i powinny zostać dokładnie zbadane.