Raport UNICEF: setki dzieci niewidzialnych dla świata
Ponad 50 mln dzieci w krajach rozwijających
się nie jest zarejestrowanych po urodzeniu i tym samym jest
pozbawionych tożsamości i praw; ok. 8,4 mln dzieci jest zmuszanych
do niewolniczej pracy - wynika z najnowszego, corocznego raportu UNICEF dotyczącego sytuacji dzieci na świecie.
"Setki milionów dzieci pozostaje niewidzialnymi dla świata" - alarmuje UNICEF (Fundusz Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) w swoim raporcie.
Raport o "niewidzialnych" dzieciach to nawoływanie do zwrócenia uwagi na najbardziej zagrożone dzieci na świecie, te, które zostały wyrzucone poza nawias społeczeństwa - powiedziała podczas prezentacji raportu specjalistka ds. komunikacji UNICEF Polska Zofia Dulska.
Raport opisuje czynniki, które narażają dzieci na przemoc i wykorzystywanie, uniemożliwiają dostęp do edukacji, opieki medycznej i innych podstawowych usług. Jak powiedziała Dulska, raport wskazał na cztery szczególne przypadki, w których dzieci stają się "niewidzialne" i zapomniane, nieujęte w statystykach, nieobjęte programami pomocy.
Ponad 50 mln dzieci w krajach rozwijających się jest niezarejestrowanych po urodzeniu. Są to dzieci bez tożsamości, pozbawione prawa do obywatelstwa, edukacji, leczenia - podkreśliła Dulska.
Jak zaznaczyła, także dzieci pozbawione opieki rodziców są "niewidzialne". Są to sieroty (według raportu, ok. 143 mln dzieci w krajach rozwijających się jest sierotami lub półsierotami), dzieci ulicy oraz dzieci przetrzymywane w więzieniach, dorastające bez ochrony swoich rodziców - powiedziała Dulska.
Dzieci "niewidzialne" to również dzieci zmuszane do zbyt wczesnego przejmowania roli dorosłych. Z raportu wynika, że 300 tys. dzieci bierze czynny udział w konfliktach zbrojnych m.in. jako żołnierze, posłańcy przenoszący wiadomości na froncie. Dzieci są wykorzystywane seksualnie przez członków rebelianckich armii. W wielu przypadkach uprowadzono je siłą.
Poza tym według raportu ponad 80 mln dziewczynek w krajach rozwijających zostaje żonami przed ukończeniem 18. roku życia, około 171 mln dzieci pracuje w szkodliwych dla zdrowia warunkach, przy niebezpiecznych maszynach, w fabrykach, kopalniach, na plantacjach.
Najtrudniej określić liczbę dzieci, które są wykorzystywane, trzymane w zamknięciu, nie chodzą do szkoły - podkreśliła Dulska. Według raportu, ok. 8,4 mln dzieci jest zmuszanych do niewolniczej pracy, włączając w to prostytucję i morderczą służbę bez wynagrodzenia.
Jak podkreśliła dyrektor wykonawcza UNICEF Polska Magdalena Hernandez, autorzy raportu wskazują na działania, które mogą poprawić sytuację "niewidzialnych" dzieci. Według UNICEF, rządy państw powinny zbadać sytuację, przeprowadzić statystyki, zmienić prawodawstwo, przygotować programy pomocy i znaleźć pieniądze na ich realizację - powiedziała.