Raport UNDP: duża dysproporcja między wsią a miastem
Duże dysproporcje między rozwojem wsi a reszty kraju ujawnia raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) o rozwoju społecznym "Polska 2000: Rozwój obszarów wiejskich" - zaprezentowany w poniedziałek w pałacu prezydenckim.
Mamy do czynienia z dwiema Polskami: miejską, należącą do świata społeczeństw rozwiniętych oraz wiejską, znacznie jeszcze zacofaną. Utrwalanie się takiego podziału jest istotnym czynnikiem destabilizującym proces rozwoju kraju, a także funkcjonowanie polskich instytucji demokratycznych. Może też poważnie zakłócić proces integrowania ze strukturami Unii Europejskiej - głosi raport UNDP.
Według raportu, produkt krajowy brutto na osobę na terenach wiejskich (6,1 tys. dolarów rocznie) był niższy o ponad 1,2 tys. dolarów od średniej krajowej i o blisko 2,8 tys. od PKB na osobę na obszarach zurbanizowanych.
Na wsi - według tego opracowania - gorszy jest dostęp do szkół, warunki i poziom nauczania; nie ma natomiast zasadniczej różnicy w długości życia na wsi i w mieście. (an)