Raport: reklama video w internecie


W listopadzie 2007 roku firma badawcza Gemius na zlecenie domu
mediowego Value Media przeprowadziła badanie ilościowe dotyczące
oceny konsumenckiej przekazu wideo w internecie.

Z badania wynika, że 90% badanych miało kontakt z materiałami wideo w internecie, a wśród nich 73% spotkało się z internetową reklamą wideo. Materiały wideo w sieci znacznie częściej oglądają mężczyźni niż kobiety oraz osoby z grupy wiekowej 15-24 lata.

Istnieją różnice miedzy portalami, na których materiały wideo ogląda najwięcej osób (YouTube.com oraz Onet.pl) a tymi, na których treści wideo oglądane są najczęściej (YouTube.com, video.google.pl, tvn24.pl, Onet.pl, Wrzuta.pl oraz Patrz.pl). Jednak w obu grupach prym wiedzie YouTube.pl. Dodatkowo, portale YouTube.pl oraz Wrzuta.pl są najchętniej odwiedzane przez mężczyzn w wieku 15-24 lata. Zdecydowana większość internautów (84%) ogląda materiały wideo w domu. Prawdopodobnie jest to dla nich jedna w wielu form spędzania wolnego czasu - może o tym świadczyć fakt, że 62% badanych ogląda materiały wideo wraz ze znajomymi, rodziną bądź przyjaciółmi. Najczęściej są one poświęcone rozrywce, humorowi (63%), muzyce (54%) lub informacjom (36%). Na tematykę oglądanych materiałów wideo, co wynika z raportu, wpływa pleć - kobiety preferują filmy dotyczące muzyki, mężczyźni są natomiast w przeważającej mierze odbiorcami przekazów związanych ze sportem.
53% internautów równie chętnie ogląda profesjonalne i amatorskie materiały wideo, a 27% deklaruje natomiast, że woli oglądać tylko wysokiej klasy materiały wideo. W grupie kobiet oraz wśród osób powyżej 35 roku życia przeważają zwolennicy profesjonalnych materiałów wideo.

Badanie pokazało, że im starsi internauci, tym częściej preferują treści wideo wysokiej klasy. Aktywność związana z materiałami wideo dostępnymi w sieci nie ogranicza się tylko do ich oglądania - dość popularne (szczególnie wśród mężczyzn w grupie 15-24 lata) jest przesyłanie i otrzymywanie linków do "filmików" internetowych. Jednak tylko 8% badanych kiedykolwiek umieściło swój materiał wideo w internecie.

"Prawie 2/3 internautów mających kiedykolwiek kontakt z materiałami wideo, przynajmniej raz otrzymało od kogoś link do strony z zawartością wideo (63%) oraz oglądało materiały wideow internecie w towarzystwie rodziny lub znajomych (62%) - wyjaśnia Robert Hałacz Kierownik ds. Kluczowych Klientów w firmie badawczej Gemius SA.

Niewiele osób korzysta także z płatnych materiałów wideo - jedynie 8%. Internauci wola oglądać darmowe przekazy wideo nawet jeśli pojawiają się w nich reklamy (64%). Płatne przekazy reklamowe pozbawione reklam chciałoby oglądać jedynie 9% internautów, 27% nie ma zdania na ten temat.

Na ocenę reklam w internecie wpływa miedzy innymi sposób emisji przekazu - najbardziej nie internauci nie lubią reklam w wyskakującym okienku na stronach www oraz tych pojawiających się przed materiałem wideo, który chcą obejrzeć. Co ciekawe pozytywniej oceniają reklamę wideo umieszczoną na stałe na stronie internetowej lub link do reklamy przysłany mailem.

Zdaniem 62% badanych długość filmu reklamowego nie powinna przekraczać 10 sekund. Internauci najczęściej zapamiętują w internecie reklamy wideo telefonii komórkowej (58%), samochodów (57%), usług finansowych (54%), rozrywki (muzyka, książki, film, itp.) (50%) oraz usług turystycznych (45%). Zdaniem badanych najmniej reklam wideo, które widzieli było poświecone artykułom farmaceutycznym (18%), produktom spożywczym (22%) oraz kampaniom społecznym (24%).

Wszystkie rodzaje reklam pojawiających się w internecie zostały ocenione gorzej niż reklamy telewizyjne. 56% badanych uważa, że internetowe reklamy wideo są irytujące (51% sadzi tak o reklamach telewizyjnych, a 50% o pozostałych reklamach pojawiających się w internecie). Można również zauważyć różnice w ocenach dotyczących internetowych reklam wideo i pozostałych reklam emitowanych w internecie. Reklamy wideo w sieci uważane są za bardziej pomysłowe, interesujące, zrozumiałe, przekonujące do zakupu określonego produktu oraz chętniej oglądane niż pozostałe reklamy internetowe.


Badanie zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystającychz bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 9 do 14 listopada 2007 roku. Zebrano 1049 wypełnionych kwestionariuszy w grupie internatów powyżej 14-go roku życia. Odpowiedzi badanych analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie danych o płci i wieku internautów oraz o ich częstotliwości korzystania z internetu w Polsce. Dane pochodziły badania Omnibus PBS (VIII-IX 2007). Przedstawiana pod wykresami liczba respondentów będącą podstawą procentowania dotyczy danych nieważonych (Wirtualne Media)
.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)