Raport: Internet wychowuje młodzież
Brytyjska młodzież spędza ponad 20 godzin tygodniowo w Internecie, co oznacza, że faktycznie jest wychowywana przez to medium - wynika z raportu renomowanej placówki badawczej Institute for Public Policy Research (IPPR).
IPPR podaje, że korzystając z Internetu, młodzież najwięcej czasu poświęca portalom towarzyskim, wykorzystując m.in. szkolne sieci komputerowe, mimo zakazu i zabezpieczeń. Nagminne jest także zawyżanie wieku dla uzyskania dostępu do stron dozwolonych od 18 lat.
Raport zwraca uwagę na nieodpowiednie treści, do których młodzież ma dostęp, i na brak wystarczającej wiedzy ze strony rodziców o tym, czego właściwie ich dzieci szukają w Internecie.
40% dzieci w wieku 8-11 lat i 71% w wieku 12-15 lat wchodzi na strony internetowe, będąc w domu bez opieki rodziców. 49% dzieci w wieku 8-11 lat i 80% w wieku 12-15 lat ma własny telefon komórkowy.
57% ogółu nastolatków w różnych grupach wiekowych miało styczność z pornografią w Internecie w jakiejś postaci, czasem przypadkową - w formie spamu rozsyłanego e-mailem lub reklamy.
IPPR chce, aby regulator usług telekomunikacyjnych Ofcom miał większą rolę w ochronie dzieci przed szkodliwymi treściami w Internecie. Wskazuje rządowi te dziedziny, które wymagają działań, jak np. umieszczane przez użytkowników treści gloryfikujące przemoc.
Raport zaleca popularnym wśród młodzieży portalom wypracowanie we własnym zakresie wytycznych co do korzystania z Internetu dla młodzieży i stworzenie fundacji monitoringu treści internetowych (Internet Watch Foundation). Niektóre portale już mają takie wytyczne, ale ich nie egzekwują.
Dokument IPPR zwraca uwagę na potrzebę uświadomienia rodzicom właściwych sposobów korzystania przez dzieci z Internetu. Widzi tu pole do działania dla ministerstwa ds. dzieci, szkół i rodzin.
Szkodliwe treści dostępne online i w grach komputerowych są przedmiotem dochodzenia jednej z komisji Izby Gmin.