PolskaRapacki i Stachańczyk nowymi wiceszefami MSWiA

Rapacki i Stachańczyk nowymi wiceszefami MSWiA

Były zastępca komendanta głównego policji i twórca Centralnego Biura Śledczego Adam Rapacki i b. szef Urzędu ds. Cudzoziemców Piotr Stachańczyk zostali nowymi wiceszefami MSWiA - poinformował wydział komunikacji i promocji resortu.

21.11.2007 | aktual.: 21.11.2007 15:54

Na te stanowiska powołał ich premier Donald Tusk na wniosek nowego szefa MSWiA Grzegorza Schetyny. Rapacki ma nadzorować m.in. policję i BOR. Stachańczyk ma zająć się sprawami związanymi z migracją.

Nieoficjalnie mówi się, że trzecim wiceministrem SWiA zostanie Tadeusz Nalewajk, związany z PSL starosta Pułtuska i członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W piątek powołano już na podsekretarza stanu w ministerstwie Witolda Drożdża - ma zajmować się sprawami związanymi z wejściem Polski do układu z Schengen.

Rapacki ukończył wydział administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1988 r. pracował w KGP, gdzie od 1991 r. był naczelnikiem Zespołu I Oddziału ds. Przestępczości Aferowej Departamentu Policji Kryminalnej.

W 1997 r. organizował w KGP służby do walki z przestępczością narkotykową, od marca 1997 r. został dyrektorem Biura ds. Narkotyków KGP. Później był Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu.

We wrześniu 2000 r. ówczesny minister SWiA Marek Biernacki powołał go na stanowisko wicekomendanta głównego policji. Zastąpił odwołanego - jak informowano, z przyczyn zdrowotnych - nadinspektora Józefa Semika.

Wśród największych osiągnięć Rapackiego wymienia się m.in. współtworzenie Centralnego Biura Śledczego, które jako wiceszef policji nadzorował. Wielu polityków i media twierdziły, że wykrycie przez CBŚ tzw. afery starachowickiej było prawdziwą przyczyną dymisji Rapackiego - w 2003 r. Odwołał go szef policji Leszek Szreder, który zastąpił Antoniego Kowalczyka. Ten ostatni podał się do dymisji, właśnie w związku z przeciekiem informacji o planowanym zatrzymaniu starachowickich przestępców.

Rapacki był następnie oficerem łącznikowym na Litwie, Łotwie i w Estonii. W styczniu 2006 r. (już po objęciu władzy przez PiS, gdy szefem MSWiA był Ludwik Dorn) został nowym szefem małopolskiej policji. Zdymisjonowano go z tego stanowiska kilka miesięcy później.

Oficjalną przyczyną odwołania była sprawa wydania pozwolenia na broń sprawcy strzelaniny, do której doszło w jednym z krakowskich barów. Zginęła wówczas właścicielka lokalu i jej znajomy.

Media pisały wówczas, że prawdziwym tłem tej dymisji był konflikt Rapackiego z Ministerstwem Sprawiedliwości i krakowskimi prokuratorami, którzy domagali się, by policja mocniej wsparła ich w ściganiu urzędników miejskich i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Stachańczyk jest prawnikiem z wykształcenia, od 1990 r. pracował w ministerstwie jako główny specjalista. Później pełnił funkcję doradcy ds. prawnych szefa UOP i podsekretarza stanu w URM. Był także dyrektorem Departamentu Spraw Prawnych i Konsularnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W listopadzie 1998 roku został wiceministrem w MSWiA.

Zajmował się m.in. realizacją oświęcimskiego strategicznego programu rządowego, a także współpracą północno-wschodnich województw Polski z obwodem kaliningradzkim. W maju 2001 roku objął funkcję pełnomocnika ds. organizacji Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców, a następnie został jego prezesem. W sierpniu br. na tym stanowisku zastąpił go Rafał Rogala.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)