PolskaRanne i zaniedbane zwierzęta w Trójmieście. Jak im pomóc?

Ranne i zaniedbane zwierzęta w Trójmieście. Jak im pomóc?

Prawie 700 zgłoszeń odebrali strażnicy miejscy z Gdyni od czerwca. Co siódme z nich dotyczyło ptaków. Były także powiadomienia o bezpańskich, zaniedbanych i rannych zwierzętach.

Ranne i zaniedbane zwierzęta w Trójmieście. Jak im pomóc?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec

18.07.2014 | aktual.: 18.07.2014 14:18

Straż miejska wspiera samorząd terytorialny w realizacji obowiązku ochrony zwierząt na terenie Gdyni. W jej strukturze funkcjonuje wyspecjalizowany Referat ds. Ekologicznych, który podejmuje działania mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt i przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia ludzi w związku z utrzymywaniem zwierząt domowych. Funkcjonariusze zatrudnieni w Referacie udzielają pomocy zwierzętom chorym, rannym oraz wolno żyjącym, które pozostają w granicach miasta. Zimą dokarmiają głodne zwierzęta, wysypując karmę w przygotowanych do tego miejscach.

Tegoroczne zgłoszenia dotyczyły głównie piskląt, które wypadły z gniazda oraz psów pozostawionych przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Takich interwencji każdego dnia jest kilkanaście. Najgłośniejszą sprawą prowadzoną przez ekopatrol było wezwanie do "rannego orła". Na miejscu okazało się jednak, że zauważony przez spacerowiczów ptak to nie żaden orzeł, lecz myszołów. Zwierzę znajdował się na nadmorskim klifie, było wyraźnie osłabione i wyglądało jakby dopiero, co stoczyło walkę z psem. Ptak został przewieziony do lecznicy, gdzie troskliwie się nim zaopiekowano.

Co robić, jeżeli napotkamy podczas spaceru zranione, cierpiące zwierzę? To zależy. - W takich przypadkach najlepiej zadzwonić do dyżurnego inżyniera miasta - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu. Dyżurny inżynier najczęściej zawiadamia "Ekopatrol" współpracujący z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. "Ekopatrol” przyjeżdża na miejsce, ocenia stan zwierzęcia i może zdecydować, czy zawieźć je do lecznicy na ul. Kartuskiej, czy do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków "Ostoja".

W Gdyni natomiast rannymi dzikimi zwierzętami zajmuje się specjalny zespół działający w ramach straży miejskiej. W takim wypadku trzeba więc zadzwonić pod numer 58 660-11-73. W Sopocie również najlepiej zadzwonić do straży miejskiej (58 521-37-50, 521-38-50), która informacje o rannych zwierzętach przekazuje odpowiedniemu leśnikowi, z którym miasto ma umowę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)