Ranking TOP5 najpopularniejszych klipów wideo w historii WP.TV
Twórcy telewizji internetowej Wirtualnej Polski, z okazji pięciolecia stacji, przygotowali ranking najpopularniejszych klipów w historii WP.TV. Przedstawili go w oryginalny sposób, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność infografice. Liczba widzów najczęściej oglądanych klipów oraz serii została przyrównana m.in. do populacji polskich i europejskich miast oraz państw świata.
Ekipa Wirtualnej Polski postanowiła zestawić dane dotyczące oglądalności najpopularniejszych klipów i produkcji prezentowanych w WP.TV z liczbą osób mieszczących się np. na Stadionie Narodowym w Warszawie, fanów najpopularniejszego polskiego fanpage’a na Facebooku czy uczestników Przystanku Woodstock w 2011 roku. Zebrane pomiary pogrupowano, stworzono jeden, zbiorczy ranking – „wszech czasów” oraz 5 rankingów tematycznych, w tym ranking „zewnętrzny” względem Wirtualnej Polski, bo obejmujący jej kanał partnerski na platformie YouTube.com.
Informacje dodatkowe:
Dane zostały opracowane przez Zespół Statystyk i Analiz Wirtualnej Polski oraz Dział WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu na podstawie statystyk odtworzeń kontentu wideo serwerów multimedialnych Wirtualnej Polski w okresie 10.01.2007-15.01.2012. W pomiarach uwzględniono również materiały emitowane w latach 2007-2008 w ramach technologii Windows Media Player (od października 2008 serwis rozpoczął streaming wideo w oparciu o technologię Flash). Pomiary dotyczą wyłącznie odtworzeń w serwisie WP.TV. Nie uwzględniają „osadzeń” w innych serwisach portalu WP.PL (m.in. ToSieWytnie.pl, wiadomosci.wp.pl, bloog.pl) oraz emisji w zewnętrznych kanałach dystrybucji kontentu, jak telewizory z dostępem do Internetu, urządzenia mobilne oraz emisji w stacjach telewizyjnych (ITV, 4fun.tv, Orange Sport i innych). Materiały agencji prasowych z uwagi na licencje muszą być usuwane z bazy serwisu po upływie 21 dni, dlatego niektóre pozycje zestawione w powyższych rankingach nie są
obecnie dostępne w bazie serwisu WP.TV. Dodatkowe dane statystyczne wykorzystywane w zestawieniach porównawczych pochodzą z Wikipedia.org, przy czym brane były pod uwagę najnowsze wskaźniki dostępne w chwili publikacji tego opracowania.