"Rakowski to ważna postać w historii Polski, ale niejednoznaczna"
Profesor Wojciech Roszkowski przyznaje, że Rakowski był bardzo ważną postacią w historii Polski. Historyk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zauważa, że były premier był człowiekiem inteligentnym i doświadczonym politycznie. Ale jego działalności - zdaniem Roszkowskiego - nie można oceniać jednoznacznie.
Historyk zauważa, że Mieczysław Rakowski, jako redaktor naczelny "Polityki", w latach 1958-82, "dawał margines samodzielnego myślenia", zwłaszcza w latach 60., w okresie rządów Władysława Gomułki.
Znacznie gorzej profesor Roszkowski ocenia ostatnie lata politycznej kariery Rakowskiego, przypadające między innymi, na stan wojenny. Historyk przypomina, że Rakowski blisko związał się wtedy z generałem Wojciechem Jaruzelskim i firmował wprowadzenie stanu wojennego.
- Wrażenie, że jest liberalną twarzą systemu, prysło - mówi profesor Roszkowski. Jego zdaniem, gdy pod koniec lat 80. Rakowski został premierem, zaliczał się już do "kunktatorskiego" nurtu polityki PZPR, które dążyło przede wszystkim do utrzymania swojej uprzywilejowanej pozycji społecznej. Zwłaszcza w okresie przemian w latach 1989-1990.
W wieku 82 lat zmarł Mieczysław Rakowski, wieloletni redaktor naczelny "Polityki" i ostatni komunistyczny premier oraz ostatni pierwszy sekretarz PZPR. Z zawodu Rakowski był historykiem i dziennikarzem. W 1958 roku został redaktorem naczelnym "Polityki". Funkcję tę pełnił aż do 1982 roku. Pod koniec życia był redaktorem naczelnym lewicowego kwartalnika "Dziś".