Trwa ładowanie...
ycipk-12ip2y

Rafał Trzaskowski spotka się w środę ze Stanisławem Karczewskim. Będą rozmawiać nt. odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie

W środę dojdzie do spotkania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Politycy mają rozmawiać na temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Trzaskowski spotka się w środę ze Stanisławem Karczewskim. Będą rozmawiać nt. odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie
Rafał Trzaskowski spotka się w środę ze Stanisławem Karczewskim. Będą rozmawiać nt. odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie (East News, Fot: KAROL SEREWIS,Park Mini Woj. Mazowieckiego)
ycipk-12ip2y

Trzaskowski porozmawia z Karczewskim o Pałacu Saskim

Na początku lutego Trzaskowski był pytany, czy dojdzie do takiego spotkania. - Jak tylko Karczewski ustali datę takiego spotkania, wezmę w nim udział — odpowiedział prezydent Warszawy. Tematem rozmów miałaby być przede wszystkim odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 11:00. Potwierdził to sam Karczewski na konferencji prasowej. - Jestem otwarty do rozmów na każdy temat. Jeśli będzie taka możliwość, to poruszony zostanie też temat patronów ulic w Warszawie — dodał marszałek.

ycipk-12ip2y

Plan odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie

11 listopada prezydent Polski Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego przy Placu Piłsudskiego ma potrwać 4-5 lat. Jej koszt będzie oscylował w granicach od pół miliarda do miliarda złotych. Karczewski zapowiada jednak, że ostateczna kwota będzie bliżej 500 milionów złotych. Pieniądze będą pochodzić z budżetu państwa.

- Pałac Saski to wielka wartość, to wspaniały budynek. Świetnie zamyka plac Piłsudskiego. W jednej części będziemy chcieli, aby znalazł swoją siedzibę Senat. Co do drugiej części, tej od strony północnej, rozpiszemy konkurs na to, co tam zorganizować — mówił w grudniu. Sugerował też, że “mogłyby być tam prezentowane odzyskane dzieła sztuki, zrabowane podczas II wojny światowej, czy sylwetki ojców niepodległości i wybitnych Polaków".

ycipk-12ip2y

Pod koniec stycznia marszałek poinformował, że trwają końcowe prace nad specustawą, która określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego. Wiadomo tyle, że prace budowlane będą podzielone na etapy — najpierw będzie odbudowany sam Pałac Saski, a później Pałac Bruehla. Nie wiadomo do końca, co się stanie z Grobem Nieznanego Żołnierza. Ma zostać zorganizowany konkurs na wkomponowanie go w projekt Pałacu Saskiego.

Pałac Saski powstał w drugiej połowie XVII wieku. Został wysadzony przez nazistów po powstaniu warszawskim w 1944 roku.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12ip2y

ycipk-12ip2y
ycipk-12ip2y
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów