Trwa ładowanie...
05-03-2013 16:09

Radziecki żołnierz odnaleziony żywy w Afganistanie po 33 latach

Rosyjska organizacja weteranów odnalazła radzieckiego żołnierza, który 33 lata temu zaginął w Afganistanie. Mężczyzna przez cały ten czasy żył z Afgańczykami na zachodzie kraju - donosi BBC News.

Radziecki żołnierz odnaleziony żywy w Afganistanie po 33 latachŹródło: Wikimedia Commons, fot: Mikhail Evstafiev
d44mi6p
d44mi6p

Bachretdin Chakimow, etniczny Uzbek, został ranny w 1980 roku, kilka miesięcy po rozpoczęciu interwencji ZSRR w Afganistanie. Przed śmiercią uratowała go miejscowa ludność, która później przyjęła go do siebie.

Po mężczyźnie słuch zaginął, ale jak donosi rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, został teraz odnaleziony w prowincji Herat przez weteranów afgańskiego konfliktu, którzy prowadzą poszukiwania zaginionych żołnierzy.

Charimow niemal całkowicie zasymilował się z lokalną społecznością, przyjął afgańskie imię Szejk Abdullah i prowadził półosiadły tryb życia, zajmując się zielarstwem. Miał żonę Afgankę, która jednak już nie żyje; nie mieli żadnych dzieci.

Były żołnierz nosi znamiona poniesionych ran na wojnie - trzęsące się ramię i tik nerwowy. Wiedział, że pochodzi z Samarkandy w Uzbekistanie i potrafił wymienić imiona i nazwiska swoich krewnych. Rozumie język rosyjski, ale posługuje się nim bardzo słabo - czytamy na łamach BBC News.

d44mi6p

Podczas interwencji w latach 1979-1989 zginęło w Afganistanie około 15 tysięcy obywateli ZSRR, w większości wojskowych. Wielu poległo w walce, niektórzy zmarli w niewoli, część z chłodu i chorób. Do dziś niewyjaśniony pozostaje jednak los ponad 250 żołnierzy, uznawanych za zaginionych w akcji.

Poszukiwania byłych radzieckich wojskowych prowadzi Moskiewski Komitet Weteranów Wojennych, który dąży do połączenia z ich rodzinami. Organizacja doprowadziła ponadto do ekshumacji 15 ciał, z których do tej pory pięć zidentyfikowano jako zwłoki żołnierzy.

Do tej pory, nie licząc przypadku Chakimowa, udało się odnaleźć 29 zaginionych - 22 spośród nich postanowiło wrócić do Rosji, siedmiu zdecydowało się zostać w Afganistanie. Zdaniem przedstawiciela Komitetu Aleksandra Ławrientiewa ok. 30-40 osób wciąż żyje. Przeszli oni na islam, założyli rodziny i osiedlili się w Pakistanie i Afganistanie. Teraz nie kontaktują się z rosyjskimi władzami z obawy przed konsekwencjami.

Ławrientiew powiedział, że wielu byłych żołnierzy może nie wiedzieć, iż Rosja i większość innych państw poradzieckich wprowadziła przepisy amnestyjne, na mocy których żołnierzom, którzy pozostali w Afganistanie nie grożą żadne kary.

d44mi6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mi6p
Więcej tematów