Radosław Sikorski zwrócił się do Siergieja Ławrowa o zwrot wraku Tu‑154M
Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że ponownie zwrócił się do szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa o zwrot przez Rosję wraku Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. - Rosja zwróci Polsce wrak, kiedy zakończy się śledztwo - odpowiedział Ławrow.
19.12.2013 | aktual.: 19.12.2013 15:38
Sikorski zaznaczył, że rozmawiał z Ławrowem też o "sprawach trudnych" i "niezałatwionych". - Zwróciłem się kolejny raz o wypełnienie, danej przez prezydenta Rosji Miedwiediewa w grudniu 2010 roku obietnicy zwrotu naszej własności, wraku prezydenckiego samolotu, a także o realizację naszych wniosków o pomoc prawną związanych ze śledztwem w sprawie katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku - powiedział szef MSZ po spotkaniu z Ławrowem.
Ławrow poinformował, ze zakończenie rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem jest planowane na kwiecień. - Wiąże się to nie z próbą przeciągnięcia sprawy czy ukrycia jakichś faktów, wręcz przeciwnie. Śledztwo ma być niezwykle staranne po to, by nie pozostawiać jakichkolwiek niejasności - zaznaczył Ławrow.
Podkreślił, że "jest to pryncypialnie ważne, zwłaszcza że naciski wokół tej tragedii trwają". - Nie chcemy pozostawić jakichkolwiek kwestii, które nie zostaną zbadane do końca - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji. - Ale oczekując momentu zakończenia śledztwa i zwrotu wraku, już kontaktowały się kompetentne organy Polski i Rosji, omawiane były logistyczne, techniczne kwestie związane z transportem wraku do Polski - dodał.
Ławrow: odtajniliśmy wszystkie dokumenty ws. Katynia
- Wszystkie dokumenty, które miały ujawnić prawdę o zbrodni katyńskiej, zostały odtajnione; pozostała dokumentacja w tej sprawie podlega ustawie o ochronie danych osobowych - oświadczył Ławrow, odpowiedział tak na o przekazanie Polsce dokumentacji rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Śledztwo to w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa, najpierw ZSRR, a potem Rosji.
Chodzi o 35 tomów akt rosyjskich śledczych i postanowienie o umorzeniu postępowania z 2004 r., w których znajduje się m.in. konkluzja tego śledztwa wraz z prawną oceną zbrodni katyńskiej. Dokumentacja ta ma znaczenie nie tylko dla krewnych ofiar, ale także dla śledztwa katyńskiego, które prowadzi IPN.
Ławrow dodał, że sprawę zbrodni katyńskiej w sensie prawnym zamyka wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 21 października Trybunał orzekł, że nie może ocenić rzetelności rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Ponadto Trybunał uznał, że władze Rosji nie udostępniając mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej złamały europejską konwencję praw człowieka. Rosja tłumaczyła, że nie udostępnia dokumentacji ze względu na bezpieczeństwo państwa.
Deklaracja o kierunkach współpracy
Pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji: Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa odbyło się posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Ministrowie podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich". Jest ona spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami.
Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaił Szwydkoj podpisali wspólne oświadczenie o przebiegu przygotowań do roku Polski w Rosji i roku Rosji w Polsce, który będzie obchodzony w 2015 roku.
Sikorski: Rosja jest dla Polski ważnym sąsiadem
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że Rosja jest dla Polski ważnym sąsiadem i partnerem gospodarczym. Jak ocenił, stosunki między naszymi społeczeństwami, firmami i rządami są lepsze niż to wynika z publikacji medialnych.
- Z satysfakcją stwierdzam, że stosunki pomiędzy naszymi społeczeństwami, regionami, firmami, a także rządami są lepsze niżby to wynikało czasami z publikacji (medialnych) w obu krajach. Rosja to dla Polski ważny sąsiad i partner gospodarczy - powiedział Sikorski.
Sikorski zauważył, że Rosja jest piątym rynkiem zbytu dla polskiego eksportu i drugim krajem-dostawcą. "W 2012 roku obroty handlowe między naszymi krajami - według naszych statystyk - wyniosły 37,9 miliarda dolarów, w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku wzrosły o prawie 13 procent" - zaznaczył.
Szef polskiego MSZ podkreślił, że te liczby pokazują "bardzo znaczące relacje gospodarcze na skalę europejską". - Oceniamy ponadto, że obecność kapitału rosyjskiego w Polsce jest bardziej znacząca, niż uprzednio sądziliśmy, a po drugie (bardziej znacząca) niż wychodzi to w niektórych statystykach - podkreślił. Jak dodał, zgodnie z danymi NBP rosyjskie inwestycje w Polsce są oceniane na 675 milionów dolarów.
Sikorski zapewnił także, że Polska niezmiennie na forum UE popiera liberalizację przepisów wizowych dla wszystkich naszych wschodnich sąsiadów, w tym także dla Rosji. Ocenił, że umowa o małym ruchu granicznym jest sukcesem w stosunkach polsko-rosyjskich.
- Do tej pory wpłynęło do nas 200 tys. wniosków o wydanie zezwoleń małego ruchu granicznego i dziś przekazałem panu ministrowi rosyjską wersję polskiego raportu o wpływie tej umowy na wymianę międzygraniczną. I oferuję panu ministrowi wspólną prezentację tego raportu w Brukseli, gdyż Polska niezmiennie na forum Unii Europejskiej popiera liberalizację wizową ze wszystkimi naszymi wschodnimi sąsiadami, w tym także z Rosją, a ten raport może być ważkim argumentem - podkreślił szef polskiej dyplomacji.