Radosław Sikorski: w 2015 r. możliwa umowa o ruchu bezwizowym Ukraina-UE
Do połowy przyszłego roku Ukraina może podpisać umowę o ruchu bezwizowym z UE - przekonywał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z kierownictwem MSZ Ukrainy.
Sikorski zaznaczył na konferencji prasowej, że ruch bezwizowy z UE jest możliwy, jednak Ukraina musi spełnić kilka wymogów, m.in. przyjąć ustawę antydyskryminacyjną, ustawę o uchodźcach i ustawę o ochronie danych osobowych oraz wprowadzić paszporty biometryczne. - Jeżeli zrobicie to, co do was należy, to przyspieszymy po naszej stronie i jest to możliwe do końca pierwszej połowy przyszłego roku - oświadczył.
Szef polskiej dyplomacji nazwał Ukrainę strategicznym partnerem. - Uważamy, że spośród państw, które nie są członkami NATO ani Unii Europejskiej, Ukraina jest jedynym prawdziwie strategicznym partnerem Polski - powiedział Sikorski.
Wyraził zadowolenie z reform, które władze w Kijowie przeprowadziły w ostatnim czasie, ale - dodał - potrzebne są kolejne, m.in. dotyczące walki z korupcją. - Walka z korupcją jest ważna dla wdrażania porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - zaznaczył.
Sikorski powiedział też, że uzyskał zapewnienie od władz Ukrainy, że embargo na polskie mięso "będzie bardzo szybko przeszłością".
Podczas konferencji prasowej szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca poinformował, że 27 maja odbędzie się spotkanie służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy. Jak dodał, ma zostać na nim zawarte porozumienie o zniesieniu embarga na polskie mięso. "Nie będzie żadnych opóźnień w podejmowaniu decyzji" - zadeklarował ukraiński minister.
Sikorski: Polska nie uznaje nielegalnych referendów
Sikorski zapewnił, że "Polska nie uznaje nielegalnych referendów na Krymie i w Donbasie". - Oczywiście nie uznajemy zmian granic (dokonywanych) siłą. Uznajemy, że Krym jest nadal częścią Ukrainy - dodał.
- Popieramy próby mediacji, ale muszą być zgodne z prawem Ukrainy, z prawem międzynarodowym. Ukraina musi zawsze być przy stole (rozmów) - powiedział szef polskiego MSZ.
Sikorski wyraził nadzieję, że możliwie jak najszybciej po wyborach prezydenckich 25 maja Ukraina podpisze całość umowy stowarzyszeniowej z UE.
- Wiemy, że Federacja Rosyjska podważa prawowitość rządu ukraińskiego, więc powinna być największym zwolennikiem czystych, demokratycznych wyborów prezydenckich. Najlepszy sposób na to, żeby wybory mogły się odbyć także na wschodzie Ukrainy bez przemocy, to wycofanie poparcia, także materialnego, dla separatystów - powiedział.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy podpisali w piątek plan współpracy między resortami dyplomacji obu krajów na lata 2014-2015. Zakłada on m.in. konsultacje polityczne przedstawicieli państw Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej z władzami Ukrainy, a także cykliczne narady szefów MSZ Polski i Ukrainy oraz organizowanie w Polsce szkoleń dla ukraińskich dyplomatów.