ŚwiatRadosław Sikorski: Nobel dla OPCW - słuszna decyzja w słusznej sprawie

Radosław Sikorski: Nobel dla OPCW - słuszna decyzja w słusznej sprawie

Słuszna decyzja w słusznej sprawie - tak informację o Pokojowej Nagrodzie Nobla dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Jak powiedział, to "wyraz odrazy cywilizowanego świata wobec użycia broni chemicznej w
Syrii". Dodał, że Polska od lat angażuje się w działalność OPCW.

Radosław Sikorski: Nobel dla OPCW - słuszna decyzja w słusznej sprawie
Źródło zdjęć: © AFP | Carl Court

- Chciałem pogratulować Pokojowej Nagrody Nobla organizacji, która zajmuje się usuwaniem broni chemicznej z naszego globu. To jest coś, w czym Polska od wielu lat aktywnie uczestniczy i dosłownie w ostatnich miesiącach nasz dyplomata był wręcz przewodniczącym konferencji przeglądowej Konwencji o zakazie produkcji, składowania i używania broni chemicznej - powiedział Sikorski dziennikarzom.

Jak zaznaczył, "mamy też polskie zdolności w tym zakresie do tego stopnia, że nasze oddziały przeciwchemiczne służą obecnie w siłach odpowiedzi NATO".

- Interpretuję tę decyzję jako wyraz odrazy cywilizowanego świata wobec użycia broni chemicznej w Syrii i jako bodziec zachęcający do dokończenia procesu likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego. Uważam, że to zrozumiała, słuszna decyzja w słusznej sprawie - oświadczył szef MSZ.

Polska gratuluje

W wydanym następnie oświadczeniu MSZ podało, że Polska z głęboką satysfakcją wita przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i złożono gratulacje wszystkim państwom-stronom Konwencji o zakazie broni chemicznej, członkom Sekretariatu Technicznego OPCW oraz wszystkim uczestnikom procesu zakazu broni chemicznej.

"Przyznanie OPCW Pokojowej Nagrody Nobla jest potwierdzeniem przywiązania społeczności międzynarodowej dla głównego celu Organizacji, jakim jest całkowite wyeliminowanie broni chemicznej. Jest również wyrazem zaufania i nadziei, że OPCW sprosta największemu wyzwaniu w jej historii - wyeliminuje broń chemiczną w Syrii, zgodnie z decyzjami Rady Bezpieczeństwa ONZ i OPCW" - głosił komunikat resortu.

Podkreślono w nim, że "Polska tradycyjne jest zaangażowana w zakaz produkcji, użycia i składowania broni chemicznej, będąc autorem corocznej Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wdrażania Konwencji". "Wspieramy wysiłki na rzecz całkowitej likwidacji arsenałów broni chemicznej w Syrii" - zaznaczył resort.

Czym jest OPCW?

Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), której inspektorzy prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju.

Mająca siedzibę w Hadze OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Według informacji z MSZ Konwencja o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów została podpisana w Paryżu 13 stycznia 1993 r. i weszła w życie 29 kwietnia 1997 r. Obecnie stroną Konwencji jest 189 państw. Syria stanie się jej stroną 14 października 2013 r.

Powołana na mocy Konwencji w 1997 roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze nadzoruje implementację jej postanowień. Inspektorzy OPCW kontrolują niszczenie broni chemicznej oraz światowy przemysł chemiczny w celu niedopuszczenia do jej produkcji.

Po Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (2005 rok) jest to drugi Nobel przyznany organizacji powołanej do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. Polska - na wielu forach dyplomatycznych - aktywnie uczestniczy w likwidacji tych wciąż aktualnych zagrożeń.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)